لینکهای قابل دسترسی

پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۰

پل کنراد، کاریکاتوریست مشهور آمریکا درگذشت


پل کنراد، کاریکاتوریست مشهور آمریکا درگذشت
پل کنراد، کاریکاتوریست مشهور آمریکا درگذشت

پل کنراد، کاریکاتوریست مشهور آمریکا، برنده سه دوره از جایزه معتبر پولیتزر و از همکاران دیرینه روزنامه «لس آنجلس تایمز» در 86 سالگی در خانه اش در لس آنجلس درگذشت. کنراد از سال 1964 تا 1993 برای روزنامه لس آنجلس تایمز کار می کرد و سپس خود را بازنشسته کرد.

آرت بوخوالد، طنزنویس مطرح آمریکا درباره کنراد گفته بود: «نام کنراد قلب مردان حاکم بر جهان را به لرزه می اندازد.»

پل کنراد با برخورداری از دیدگاههای لیبرال در طرح اشتباهات دولتهای وقت آمریکا که از دوران هری ترومن آغاز و تا جرج بوش ادامه یافت، لحظه ای درنگ نکرد. اما ریچارد نیکسون بیشترین سوژه آثار و طرحهای انتقادی کنراد شده بود برای نمونه در یکی از طرحها ریچارد نیکسون، رئیس جمهوری دوران جنجال «واترگیت» در حال میخکوب کردن خود به صلیب نشان داده شده بود. این کاریکاتور شهرت کنراد را بعنوان یک کاریکاتوریست برجسته آمریکا چند برابر کرد.

پل کنراد در سال 2006 در گفتگویی با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: «امروزه جرج بوش جای ریچارد نیکسون را گرفته است.» اما همچنان که خود نیز تاکید کرده بود سیاستمداران حزب دمکرات هم از انتقادات او مصون نبودند.

پل کنراد با همه انتقادات تند و تیزی که به رئیس جمهوران وقت آمریکا داشت، هیچگاه مورد خشم، مقابله به مثل و انتقام آنان قرار نگرفت و او توانست بعنوان زبان تصویری و طنز مردم آمریکا اشتباهات دولتها را به شیوه خود بیان کند.

XS
SM
MD
LG