لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۱

پوتین: یپمان جدید کاهش تسلیحات به نفع آمریکاست


پوتین: یپمان جدید کاهش تسلیحات به نفع آمریکاست
پوتین: یپمان جدید کاهش تسلیحات به نفع آمریکاست

ولادیمیر پوتین نخست وزیر روسیه هشدار داده است که اگر سنای آمریکا پیمان جدید کاهش تسلیحات استراتژیک را تصویب نکند، کشورش ناگزیر به تقویت زرادخانه اتمی خود خواهد شد.

پوتین در مصاحبه ای با شبکه تلویزیونی «سی ان ان» همچنین تاکید کرد که پیمان جدید به نفع آمریکا است و نادیده گرفتن آن برای قانونگزاران «نابخردی» است.

پیمان موسوم به «سالت ۲» که باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و دمیتری مدودف رئیس جمهوری روسیه در ماه آوریل امضا کردند، میزان تسلیحات اتمی دو کشور را حدود ۳۰ درصد کاهش می دهد. اما برخی از قانونگزاران جمهوریخواه با ابراز نگرانی، تصویب آن را به زیان دفاع موشکی آمریکا قلمداد کرده اند.

نخست وزیر روسیه در مصاحبه با «لری کینگ» افزود: بدون چنین پیمانی، روسیه ناگزیر است در برابر تهدیدهای جدید ناشی از پیشنهاد آمریکا، برای ایجاد یک سپر دفاع موشکی در اروپا از خود حفاظت کند.

پوتین این موضوع را یک روز پس از آن عنوان کرد که دمیتری مدودف، رئیس جمهوری روسیه هم گفته بود اگر مسکو و کشورهای غربی نتوانند در مورد سپر دفاع موشکی برای اروپا به توافق برسند، ممکن است در دهه آینده مسابقه تسلیحاتی جدیدی به راه افتد.

مدودف طی سخنانی در اجلاس مشترک مجالس روسیه روسیه تصریح کرد: «در نبود همکاری، مسکو آماده خواهد بود ابزار جدید حمله را به کار گیرد.

رئیس جمهوری روسیه در این باره توضیحی نداده است.

XS
SM
MD
LG