لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

توافق تجاری پس از برگزیت و هواوی در صدر دستور کار پمپئو در بریتانیا


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در آستانه خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برای گفتگو بر سر یک توافق تجارت آزاد پس از برگزیت و تصمیم بریتانیا درباره همکاری با یک شرکت بزرگ فناوری چین در شبکه ارتباطات پرسرعت بی سیم آن کشور، در لندن است.

در حالی که در واشنگتن دادگاه استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ در سنا به پایان کار خود نزدیک می شود، پمپئو پنج شنبه با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، ملاقات می کند تا بر این نگرانی آمریکا، که ورود «هواوی» به بازار بریتانیا می تواند بر همکاری اطلاعاتی دو کشور اثر بگذارد، تاکید کند. انتظار می رود پمپئو و جانسون درباره ایران، طرح صلح خاورمیانه پرزیدنت ترامپ، لیبی، و ونزوئلا هم گفتگو کنند.

به باور مقام های آمریکا تصمیم بریتانیا بر سر هواوی نباید تاثیری جدی بر مذاکرات بر سر توافق تجاری بگذارد، اما می تواند به دیگر جنبه های روابط دو کشور که لندن پس از ترک اتحادیه اروپا بر روی آن حساب می کند لطمه بزند.

پمپئو پس از بریتانیا راهی اوکراین، بلاروس، قزاقستان، و ازبکستان خواهد شد.

وزیر خارجه آمریکا به خبرنگاران همراهش در سفر به اروپا و آسیای مرکزی گفت: «ما از آنها خواستیم تصمیمی متفاوت بگیرند... نگاه ما به هواوی این بوده که افزودن آن در سیستم شما خطری جدی پدید می آورد. این بخشی وابسته به حزب کمونیست چین با الزاماتی حقوقی برای تحویل اطلاعات به آن حزب است... این که آنها [بریتانیا] دقیقا چه چیزی را مجاز و غیرمجاز می داند کمی مبهم است ... اما ما باید سیستم های غربی با مقررات غربی داشته باشیم و اطلاعات آمریکا باید فقط از طریق شبکه های مطمئن عبور کند.»

ایالات متحده برای ممنوعیت همکاری با هواوی در رایزنی با متحدان اروپایی اش بوده است. پس از این که پکن قانون اطلاعات ملی سال ۲۰۱۷ را تصویب کرد، این نگرانی وجود داشته که هواوی می تواند به کمک به شنود الکترونیک وادار شود. مقام های آمریکایی همچنین نگران این هستند که شبکه نسل پنجم موسوم به «فایو جی» به شدت به نرم افزاری متکی باشد که آنها را آسیب پذیر می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG