لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۷

ده ها هزار نفر در دو شهر عمده پرتغال دست به تظاهرات زدند


ده ها هزار نفر در دو شهر عمده پرتغال دست به تظاهرات زدند
ده ها هزار نفر در دو شهر عمده پرتغال دست به تظاهرات زدند

ليسبون پايتخت و پورتو دومين شهر بزرگ پرتغال روز شنبه صحنه تظاهرات ده ها هزار نفر از کارگران، بازنشستگان و دانشجويانی بود که به برنامه رياضت اقتصادی دولت و تنزل استاندارد زندگی در آن کشور، اعتراض می کردند.

پرتغال در اوايل سال مسيحی جاری برای احتراز از ورشکستگی، از اتحاديه اروپا و صندوق بين المللی پول تقاضای ١۶٠ ميليارد دلار وام کرد و در قبال آن تعهد کرد مشی رياضت اقتصادی و صرفه جويی را در پيش گيرد. تظاهرکنندگان می گويند اين صرفه جويی به مردم لطمه می زند.

يکی از تظاهرکنندگان گفت: تدابير دولت و صندوق بين المللی پول و بانک مرکزی اروپا هميشه مردم را مجازات می کند و به شرکت های بزرگ و کارفرمايان بهره می رساند. شرکت های بزرگ اقتصادی و بانک ها نيستند که در اين بحران لطمه می خورند. در واقع برعکس آن است.

بسته کمک مالی هنگفت که به منظور کاهش بحران مالی گسترده به پرتغال اعطا شده است، آن کشور را از ورشکستگی نجات داد اما ليسبون هنوز نتوانسته است به برنامه بهبود اقتصادی و مالی خود جامعه عمل بپوشاند و همچنان در بحران اقتصادی به سر می برد و تحليلگران پيش بينی می کنند اقتصاد پرتغال در سال ٢٠١٢ نيز همچنان بحرانی باشد.

تظاهرکننده ديگری می گويد: ما مخالف اين مشی دست راستی دولت هستيم. اينجا گرد آمده ايم که خشم خود را نشان دهيم و برای يک زندگی بهتر بجنگيم.

بزرگترين اتحاديه تجاری پرتغال که تظاهرات ليسبون و پورتو را برنامه ريزی کرده است تعهد کرده فعاليت خود را گسترش دهد و تظاهرات ديگری نيز برپا کند.

XS
SM
MD
LG