لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۱

معترضان در پرتغال خواستار استعفای نخست وزير شدند


در واکنش به سياست رياضت کشانه دولت، معترضان خشمگين پرتغالی، خواستار استعفای نخست وزير پس از ارائه بودجه سال آينده شدند. بودجه ای که نشان می دهد سال ۲٠١۳، سومين سال رکود اقتصادی پرتغال است.

همزمان، دانش آموزان دبيرستانی اسپانيا، در اعتراض به کاهش بودجه آموزشی اين کشور، اعتصاب خود را آغاز کردند.

معترضان خشمگين با حضور در مقابل پارلمان پرتغال خواستار استعفای «پدرو پاسوس کوئليو» نخست وزير شدند.

دولت راست ميانه پرتغال روز دوشنبه از افزايش مالياتها و کاهش هزينه ها در بودجه سال آينده خبر داد که نشان دهنده سومين سال رکود اقتصادی اين کشور و اجرای شرايط سختگيرانه مورد نياز برای دريافت بسته نجات مالی ۷۸ ميليارد يورويی خواهد بود.

در حاليکه حدود دو هزار معترض در بيرون از پارلمان خواستار استعفای دولت بودند، ويتور گاسپار، وزير دارايی پرتغال هشدار داد که شکست در ادامه برنامه رياضت اقتصادی می تواند فاجعه بار باشد.

بودجه سال آينده پرتغال شامل بيشترين افزايش ماليات تحت برنامه کمک های مالی به اين کشور است، که معادل سه ماه دستمزد کارگری با درآمد متوسط خواهد بود.

همين رويکرد، بزرگترين فوران خشم عمومی در بحران اقتصادی پرتغال را به دنبال داشته است.

چپهای مخالف دولت پرتغال از اين افزايش شديد ماليات به عنوان يک بمب اتمی مالی ياد می کنند و می گويند منجر به رشد کشور و اشتغال زايی نخواهد شد.

برخی از اقتصاددانان می گويند که اقدامات در نظر گرفته شده در بودجه سال آينده برای غلبه بر رکود مالی که در چهار دهه گذشته در پرتغال بی سابقه بوده، و شامل کاهش حقوق بازنشستگی، ماليات بر معاملات مالی و افزايش ماليات ملک هم خواهد بود، می تواند پرتغال را به وضعيتی پيچيده مانند يونان گرفتار کند.

با اينحال دولت پرتغال با رد اين نظر، استدلال می کند که پيروی از نظم و انضباط مالی اتحاديه اروپا می تواند، منافع بلند مدت پرتغال را بهتر تأمين کند.

همسايه شرقی پرتغال هم به نوعی ديگر شاهد اعتراض به کاهش بودجه بود.

دانش آموزان دبيرستانهای دولتی اسپانيا روز سه شنبه در اعتراض به کاهش بودجه آموزشی که بگفته آنها باعث وخامت کيفيت مدارس اسپانيا خواهد شد، اعتصاب سه روزه ای را آغاز کردند.

کاهش هزينه های آموزش و پرورش بخشی از اقدامات رياضت اقتصادی دولت اسپانيا برای جبران کسری بودجه اين کشور است.

انجمن اوليا و مربيان اسپانيا هم برای اولين بار با پيوستن به اين اعتصاب همراه با دانش آموزان، معلمان و پدرو مادرها در گردهمايی اعتراضی که قرار است روز پنجشنبه در مرکز شهر مادريد برگزار شود، حضور می يابد.

در حال حاضر اسپانيا با حدود ۲۵ درصد بيکاری، بالاترين نرخ بيکاری را در اروپا دارد و براساس گزارش يونسکو، ميزان ترک تحصيل در مدارس اسپانيا هم از تمام کشورهای اروپايی بيشتر است.
XS
SM
MD
LG