لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

دستکم ۶۲ نفر در آتش سوزی جنگل های پرتغال جان باختند


آتش سوزی مهیب در جنگل‌های مرکزی پرتغال ۶۲ کشته و دهها زخمی به جای گذاشته است.

این آتش‌ که روز شنبه ۲۷ خرداد در پی وزش بادهای به شدت خشک و داغ در میان جنگل شعله‌ور شد، تا روز یکشنبه منطقه وسیعی از جنگل را در بر گرفت.

آنتونیو کوستا، نخست وزیر پرتغال در یک پیام تلویزیونی این آتش‌سوزی را بزرگترین حادثه‌ای دانست که در سالهای اخیر جان انسانها را در این کشور هدف گرفته است.

دولت پرتغال روز یکشنبه سه روز عزای عمومی اعلام کرد و نخست وزیر برای بازدید از منطقه، راهی شد.

مقامات پرتغال اعلام کردند که صدها آتش نشان به محل حادثه در منطقه کوهستانی جنگلی پدروگائو گرانده در ۱۵۰ کیلومتری پایتخت، لیسبون، فرستاده شده‌اند. با این حال شدت حادثه به حدی است که دولت دو گردان از نیروهای ارتش را نیز به یاری آتش نشانان فرستاده است.

یک مقام دولت پرتغال اعلام کرد که بیشتر کشته شدگان در خودروهایشان گیر افتاده و در میان آتش جان باختند. تلویزیون آر تی پی پرتغال نیز تصاویری از چندین خودرو و خانه سوخته نشان داد.

افرادی که از حادثه جان به در بردند به رویترز گفتند که خانواده های آنان در حال تلاش برای فرار از آتش، میان شعله‌ها گیرافتادند.

به گفته مقامات، اسپانیا و فرانسه برای کمک به فرونشاندن آتش هواپیماهای آب پاش به پرتغال فرستاده‌اند و اتحادیه اروپا نیز یک کمپ امدادرسانی و اورژانس در منطقه راه اندازی کرده است.

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در پیامی توئیتری با آسیب دیدگان حادثه همدردی کرد و اعلام کرد که کشورش کمک‌هایی برای مقابله با آتش سوزی پرتغال ارائه می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG