لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

پوری سلطانی بنیان گذار کتابداری نوین ایران درگذشت


پوری سلطانی، از بنیان‌گذاران کتابداری نوین در ایران روز شنبه ۱۶ آبان در ۸۴ سالگی بر اثر نارسایی ریه در بیمارستانی در تهران درگذشت.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، پوری (پوراندخت) سلطانی از سوم آبان به علت نارسایی قلبی و ریه و همچنین انسداد روده در بخش مراقبت‌های ویژه (ICU) بیمارستان‌ بستری بود.

پوری سلطانی متولد سال ۱۳۱۰ و از پایه‌گذاران علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی در ایران بود. او جایزه ترویج علم ایران را از سوی انجمن کتابداری و اطلاع‌رسانی ایران دریافت کرده و پایه‌گذار مرکز ملی کتابداری و عضو هیات علمی دانشگاه تهران و همچنین عضو هیات علمی گروه کتابداری کتابخانه ملی ایران بود.

خانم سلطانی در روزگار جوانی با مرتضی کیوان، شاعر، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی ازدواج کرد. مرتضی کیوان، در مهر ماه ۱۳۳۳ به دلیل پناه دادن به چند افسر توده ای ارتش بازداشت و سپس اعدام شد. هنگام بازداشت مرتضی کیوان، از ازدواج او و پوری سلطانی سه ماه گذشته بود.

احمد شاملو در یکی از شعرهایش آن سال را "سال اشک پوری" و "سال خون مرتضی" توصیف کرده است.

خانم سلطانی پس از اعدام همسرش، برای مدتی به خارج از ایران رفت و پس از بازگشت به ایران، مرکز ملی کتابداری را پایه‌گذاری و زندگی خود را وقف این علم کرد.

از پوری سلطانی چند کتاب در حوزه کتابداری از جمله "سرعنوان های موضوعی فارسی" و "دانشنامه کتابداری و اطلاع رسانی" و همچنین ترجمه کتاب "هنر عشق ورزیدن" اثر اریک فروم به جای مانده است.

پیشتر در خرداد ماه ۱۳۹۴ مجله بخارا مراسمی را در بزرگداشت پوری سلطانی برگزار کرد. همچنین سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران در سال ‏‫‏۱۳۹۳، به مناسبت هفتاد و هفتمین سال تاسیس کتابخانه ملی، بزرگداشتی را برای پوری سلطانی به عنوان "مادر کتابداری نوین ایران" برگزار کرده بود.

XS
SM
MD
LG