لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۷

جمعیت ایران در مقطع عروسی قرار دارد


معاون وزیر بهداشت ایران با اشاره آمار جوانان در جمعیت کشور، گفت که جمعیت ایران از نظر جمعیت شناسی در مقطع عروسی قرار دارد. این در حالیست که به گفته او، ازدواج از سال ۸۵ تا ۹۲ در کشور کاهش یافته است.

علی اکبر سیاری که در مراسم روز جهانی جمعیت سخنرانی می‌کرد، گفت که ۷۰ درصد جمعیت ایران را جمعیت ۱۵ تا ۶۴ سال تشکیل می‌دهند که به آن جمعیت فعال می‌گویند و دوران طلایی جمعیتی به حساب می‌آید. به گفته او این جمعیت، «آماده کار و توسعه است ولی نیاز به مسکن، شغل و آموزش دارد».

معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: «براین اساس این آمار، بیش از دو سوم جمعیت ایران و بالغ بر ۵۴ میلیون نفر در گذار جمعیتی قرار دارند که یک فرصت طلایی و پنجره جمعیتی عنوان می‌شود.»

آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، طی سالهای اخیر سیاست‌های کنترل جمعیت را که در اوایل دهه ۷۰ خورشیدی در پیش گرفته شد را نادرست دانست و بر افزایش جمعیت کشور تاکید کرد. به دنبال آن، دستگاههای حکومتی به تبلیغ و تشویق شهروندان به ازدواج و افزایش فرزندآوری پرداختند. دولت و مجلس نیز طرح‌هایی را برای افزایش جمعیت تدوین کرده‌اند.

معاون وزیر بهداشت روز دوشنبه گفت که در حال حاضر «بیش از ۱۱ میلیون دختر و پسر ایرانی در آستانه ازدواج و بالای سن ۲۰ سال هستند و بخش قابل توجهی از آنان در حال پشت سرگذاشتن سنین مناسب ازدواج و باروری قرار دارند که این گروه نیازمند سرمایه گذاری برای ازدواج به حساب می‌آیند.»

XS
SM
MD
LG