لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۴

پاپ یهودیان را از اتهامات مسؤلیت در مرگ عیسی مسیح تبرئه میکند


پاپ یهودیان را از اتهامات مسؤلیت در مرگ عیسی مسیح تبرئه میکند
پاپ یهودیان را از اتهامات مسؤلیت در مرگ عیسی مسیح تبرئه میکند

در کتابی به قلم پاپ بندیکت ششم که هفته آینده به بازار خواهد آمد پیشوای مسیحیان جهان یهودیان را از اتهامات مسؤلیت در مرگ عیسی مسیح تبرئه میکند.

پاپ بندیکت، رهبر کاتولیکهای جهان، در کتابی جدید شخصاً یهودیان را از اتهامات مسؤلیت مرگ عیسی مسیح تبرئه و روسفید کرده است -- انکار مفهوم جمعی گناهی -- که قرنها بر روابط مسیحیان و یهودیان سایه افکنده است.

گروههای یهودی این اقدام را تحسین کردندو گروه «اتحاد ضد افترا» آنرا یک لحظه تاریخی خواند واظهار امیدواری کرد که این گام به ترجمان الهیات پیچیده به رده های پایین تر و ریشه ای برای بهبود گفتمان بین مذاهب منجر شود.

خاخام رم، ازمطالب پیشوای مسیحیان قدردانی کرد اما افزود وی تفاوت شاخصی در این کتاب با مدارک منتشره شده واتیکان در ۴۵ سال پیش در این ارتباط نمی بیند. خاخام رم می گويد: «چرا باید پس از ۴۵ سال این مهم باشد که پاپ آنرا تصریح کند. سؤال مهم آنست که آیا مردم در این مدت آموزش داده نشده اند؟ پس چرا طی این سالها کاری انجام نشده؟»

شورای کلیسای کاتولیک رم در سال ۱۹۶۵ رسماً یهودیان را از ایده گناه اشتراک جمعی در مرگ مسیح تبرئه کرد.

انجیل مسیحیان، فرماندار رمی را مسؤل حکم مرگ عیسی مسیح نامیده و پاپ بندیکت اکنون در کتاب می پرسد چه کسانی متهم کنندگان اصلی عیسی بودند؟ و در پاسخ مینویسد متهم کنندگان و مدعیان اصلی عیسی، اشراف زادگان و مسؤلان معبد بودند و نه یهودیان آن زمان و اينگونه ادامه می دهد: «پاپ میگوید چون عیسی مسیح قدرت بزرگان معبد را به مخاطره انداخته بود مرگ اورا میخواستند و به اینطریق یهودیان را از کشتن مسیح تبرئه می شوند که قرنها موجب صدمه به روابط میان یهودی و مسیحی و حتی یکی از موجبات هولوکاست بوده است.»

پاپ بندیکت که در سال ۲۰۰۵ به مقام رهبری کاتولیکها برگزیده شد به سهم خود از مشکلات روابط مسیحیان و یهودیان برخوردار بوده است. یهودیان سال گذشته از پاپ بندیکت به دليل طرفداری از رساندن «پاپ پیاس» یکی از پیشوایان مسیحیان کاتوکیک به مقام مقدس انتقاد کردند زیرا میگویند وی در دهه های ۴۰ و ۵۰ چشم خود را برمساله هولوکاست و کشتار یهودیان بسته بود.

XS
SM
MD
LG