لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۰

چالشهای اجتماعی در سفر پاپ به آلمان بازتاب می يابند


چالشهای اجتماعی در سفر پاپ به آلمان بازتاب می يابند
چالشهای اجتماعی در سفر پاپ به آلمان بازتاب می يابند

ديدار پاپ بنديکت شانزدهم، رهبر کاتوليکهای جهان، از آلمان که از روز پنجشنبه تا يکشنبه آينده ادامه خواهد داشت، چندان بی سر و صدا نخواهد بود.

مخالفان پاپ طوری برنامه ريزی کرده اند که هيچيک از برنامه های او بدون حضور معترضان به کليسای کاتوليک، صورت نگيرد.

در ميان همه جنجالها و سروصداهايی که در آلمان بخاطر سفر پاپ به پا شده، کارخانه عروسک سازی هرمن از آن بسيار خشنود است.

موضع واتيکان در مقابل نقش زنان، همجنسگرايی و برخورد آن با رسواييهايی که با مسأله سوءاستفاده های جنسی کليسا از کودکان به پا کرده با رفتن پاپ به آلمان، آن کشور را به لرزه در آورده است.

بويژه که بعد از فاش شدن مسأله آزار جنسی کودکان در کليساها، صدها نفر از مردم آلمان ادعا می کنند، آنها نيز چنين رفتاری را از سوی کشيشها، تجربه کرده اند.

رسانه های محلی آلمان می گويند، قرار شده است پاپ با قربانيان سوء استفاده های جنسی ديدار کند، اما روبرت زوليچ، سرپرست کنفرانس کشيشان آلمانی، اين خبر را تکذيب می کند.

باربارا بلين، رييس شبکه قربانيان تجاوزهای جنسی کليساها، به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت: پاپ بهتر است از اين ديدارها صرفنظر کند، چون از اين اقدامات ممکن است برداشتهای اشتباه شود. به نظر ما پاپ نبايد با کسانی که مورد سوء استفاده جنسی کشيشها قرار گرفته اند، ديدار کند، چون ما فکر می کنيم پاپ با انجام چنين مانورهای اجتماعی، در واقع می خواهد نشان دهد که وضعيت تغيير خواهد کرد در حاليکه در حال حاضر هيچ تغيير اساسی ای برای محافظت از اين افراد صورت نگرفته است.

اعضای اين گروه روز چهارشنبه گذشته در مقابل کليسای جامع شهر برلين دست به تظاهرات زدند و خواستار انجام اقدامات مؤثر برای جلوگيری از ادامه سوء استفاده های جنسی از کودکان در کليساها شدند.

پاپ در بدو اقامت خود در آلمان قرار است امروز، پنجشنبه، در کاخ بلووی برلين با کريستيان وولف، رييس جمهوری اين کشور، ملاقات کند. و در ادامه، برای سخنرانی به پارلمان آلمان خواهد رفت و در استاديوم چند صد هزار نفری المپيلک برلين نيز مراسم عشای ربانی، به جا خواهد آورد.

در همين حال عروسکهای دست ساز ساخت کارگران کارخانه هرمن که به مناسبت ورود پاپ به آلمان توليد شده است، در واتيکان طرفداران زيادی پيدا کرده اند. اين عروسکها که تنها تعداد محدودی از آنها، با لباسها و رداهای مخصوص پاپ به بازار آمده به بهای ۲۲۹ يورو، يا ۳۱۵ دلار آمريکا به فروش می رسند.

XS
SM
MD
LG