لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۲۴

رهبر کاتولیک های جهان استعفا می دهد


سخنگوی واتیکان می گوید پاپ بندیکت روز ۲۷ فوریه – ۹ اسفند- ، یک روز پیش ازآن که رسما استعفا دهد به کاتولیک ها بدرود خواهد گفت.

سخنگو روزسه شنبه به خبرنگاران گفت پاپ درآن روز آخرین دیدار جمعی را درمیدان سنت پیترز برگزار خواهد کرد، وانتطار می رود پاپ جدید پیش ازعید پاک – ۳۱ مارس – انتخاب شود.

پاپ بندیکت با اعلام استعفای غیر منتظره درروز دوشنبه جهان را تکان داد. رهبران کلیسا پاپ جدید را درنشست کاردینال ها انتخاب خواهند کرد.

پاپ، یک آلمانی که پیشتربه کاردینال ژوزف راتنزینگر شهرت داشت، گفت به این دلیل کنار می رود که کهولت انجام وظایفش را برای او دشوارمی سازد.

روزسه شنبه، واتیکان برای نخستین بار تایید کرد که پاپ ۸۵ ساله دستگاه تنظیم ضربان قلب دارد. سخنگو گفت " مدتی پیش" نصب شد و باطری های آن سه ماه پیش تعویض شد.

پاپ بندیکت نخستین پاپ از سال ۱۴۱۵ خواهد بود که استعفا می دهد. درآن زمان پاپ گریگوری برای حل ادعاهای ضد ونقیض برسررهبری کلیسایی که اینک حدود یک میلیارد و ۲۰۰میلیون پیرو درجهان دارد، کناررفت.

مقامات واتیکان روزسه شنبه گفتند پاپ بندیکت قصد ندارد در تصمیم گیری برای تعیین جانشین او مداخله کند.

سلامت پاپ درهشت سال کاربه عنوان رهبر کلیسای کانولیک رم آشکارا ضعیف شده است.

حکومت پاپ بندیکت با یک رسوایی کودک آزاری لکه داد شده است. این ماجرا مدت ها پیش از روی کارآمدن اوآغاز شد، اما در حالی که موارد بیشتری از آزار کودکان توسط کشیش ها، به ویژه در آمریکا و ایرلند رو می شد، عمق بیشتری پیدا کرد.
XS
SM
MD
LG