لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۸

پاپ فرانسیس نسبت به خطرات احتمالی هوش مصنوعی هشدار داد


پاپ فرانسیس در حال نگاه کردن به یک آی‌پد (آرشیو)
پاپ فرانسیس در حال نگاه کردن به یک آی‌پد (آرشیو)

پاپ فرانسیس روز سه‌شنبه، ۱۷ مرداد، ضمن اشاره به «پیشامدهای مخرب و تاثیرات دوسویه» هوش مصنوعی، خواستار بازتاب جهانی در مورد خطرات بالقوه این فناوری جدید شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، پاپ فرانسیس ۸۶ ساله که در گذشته گفته بود طرز کار با کامپیوتر را نمی‌داند، این هشدار را در پیامی به مناسبت «روز جهانی صلح کلیسای کاتولیک» که مصادف با روز اول سال نو (اول ژانویه) می شود، داد.

واتیکان این پیام را، همانطور که مرسوم است، از قبل منتشر کرد.

در این پیام، پاپ می‌گوید که «باید هوشیار بود و تلاش کرد تا منطق خشونت و تبعیض در تولید و استفاده از چنین دستگاه‌هایی، به ضرر شکننده‌ترین و محروم‌ترین [مردم جهان]، ریشه نگیرد.»

در ادامه این پیام آمده است: «نیاز فوری به سوگیری مفهوم و استفاده از هوش مصنوعی به گونه‌ای مسئولانه، به نحوی که در خدمت بشریت و حفاظت از خانه مشترک ما باشد، مستلزم آن است که تامل اخلاقی به حوزه آموزش و قانون نیز گسترش یابد.»

در سال ۲۰۱۵ میلادی، پاپ فرانسیس اذعان کرده بود که کار کردن با فناوری برای او «یک مصیبت» است، اما او اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و پیام‌های نوشتاری را نیز «هدیه خدا» نامید، البته به شرطی که از آنها عاقلانه استفاده شود.

در سال ۲۰۲۰ میلادی، واتیکان به غول‌های فناوری «مایکروسافت» و «آی‌بی‌ام» پیوست تا توسعه اخلاقی هوش مصنوعی را ترویج کند و خواستار تنظیم فناوری‌های مزاحم مثل فناوری تشخیص چهره شود.

XS
SM
MD
LG