لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۴۷

دیدار تاریخی رهبران کلیساهای کاتولیک رم و ارتدکس روسیه انجام شد


نخستین دیدار رهبر کاتولیک های جهان با اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه پس از حدود هزار سال در کوبا انجام شد - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴
نخستین دیدار رهبر کاتولیک های جهان با اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه پس از حدود هزار سال در کوبا انجام شد - ۲۳ بهمن ۱۳۹۴

دیدار تاریخی پاپ فرانسیس کلیسای کاتولیک رم و پدر کیریل رهبر کلیسای ارتدوکس روسیه، روز جمعه در هاوانا، پایتخت کشور کمونیستی کوبا در آمریکایی لاتین، انجام شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، رهبر کاتولیک های جهان و اسقف اعظم کلیسای ارتدوکس روسیه در ابتدای این ملاقات صمیمانه، سه بار گونه‌های یکدیگر را بوسیدند.

این دیدار حدوداً دو ساعته در اتاق مخصوص میهمانان ویژه در فرودگاه بین المللی هاوانا برگزار شد و پس از آن دو رهبر ارشد مسیحی، در یک نشست خبری کوتاه شرکت کردند.

از دیدار امروز به عنوان گامی تاریخی برای پرکردن شکاف یک هزار ساله در مسیحیت یاد می‌شود، و تلاشی است برای آغاز روند پایان دادن به جدایی کلیساهای شرق و غرب.

دو کلیسا در جریان "نفاق بزرگ" در سال ۱۰۵۴ میلادی، از یکدیگر جدا شدند و بر سر طیفی از مسائل، از جمله برتری پاپ و اتهام‌های کلیسای ارتدوکس روسیه که کلیسای کاتولیک را به تلقین مسیحیان در سرزمین‌های شوروی سابق متهم می‌کند، با یکدیگر ارتباط نداشتند.

پاپ فرانسیس در ابتدای ورود به هاوانا مورد استقبال رائول کاسترو رئیس جمهوری کوبا و اسقف اورتگا قرار گرفت. وی پس از ملاقات با پدر کیریل، برای دیداری پنج روزه عازم مکزیک خواهد شد.

XS
SM
MD
LG