لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۰۱

شگفتی جهان از کناره گیری تاریخی بندیکت شانزدهم


تصویر منتشر شده از سوی واتیکان، پاپ بندیکت شانزدهم در حال خواندن بیانیه کناره گیری از مقام مذهبی اش.
تصویر منتشر شده از سوی واتیکان، پاپ بندیکت شانزدهم در حال خواندن بیانیه کناره گیری از مقام مذهبی اش.
پاپ بندیکت شانزدهم که امروز دوشنبه طی بیانیه ای کناره گیری خود را از مقام رهبری روحانی کاتولیک های جهان اعلام کرد، طی ۶۰۰ سال اخیر، نخستین پیشوای مذهبی کاتولیک هاست که از سمت خود کناره گرفته، و از این روی، کناره گیری تاریخ ساز و بی سابقه وی در سطح جهان خبرساز شده و توجه بسیاری را معطوف خود کرده است.

وی در سال ۱۹۵۱ کشیش شد و در سال ۲۰۰۵ به درجه اسقفی اعظم رسید. او نخستین شهروند آلمانی بود که طی نزدیک به هزار سال، در مذهب کاتولیسم به درجه اسقفی اعظم رسید.

نام پاپ بندیکت، جوزف راتزینگر است. او که در سال ۱۹۲۷ در آلمان زاده شده (و اکنون ۸۵ سال دارد)، در آلمان نازی بزرگ شد و از اسلاف خود محافظه کارتر بود و هیچ گاه محبوبیت عالم گیر سلف خود را پیدا نکرد.

بندیکت شانزدهم اعتقادات محکمی در مخالفت با برخی بدعت های پیشنهادی سال های اخیر نشان داد؛ که تبلیغ برای کشیش شدن زن ها و هم جنس گرایی، و مسلمان بودن اکثر مردم ترکیه در میان آنها بوده است. وی هم جنس گرایی را گناهی شیطانی خوانده است و در سخنان خود گفته که ترکیه که اکثر شهروندان آن مسلمانند، در اروپای مسیحی جایی ندارد.

طی سال هایی که بر مسند پاپ تکیه زد، بندیکت شانزدهم سخنان بسیاری در مخالفت تند با سقط جنین، جلوگیری از بارداری، و سکولاریسم ایراد کرد.

بندیکت شانزدهم در مدت هشت سال کارش در سمت پیشوای کاتولیک های جهان، با چالش هایی از قبیل پرونده قطور رسوایی جنسی کشیشان و شمار رو به کاهش کاتولیک های اروپا و آمریکای لاتین روبه رو بود.

او که در سال ۱۹۷۷ اسقف اعظم مونیخ شد، در سن ۷۸ سالگی به عنوان پاپ برگزیده شد.
وی در بیانیه ای که روز دوشنبه صادر کرد و طی آن استعفای خود را از مقام پیشوایی اعلام کرد، جزئیاتی به غیر از ناتوانی جسمی درباب دلیل این تصمیم ارائه نکرد و توضیحی در این خصوص نداد. مقام های واتیکان می گویند انتظار می رود وی دوران بازنشستگی خود را در صومعه بگذراند.
XS
SM
MD
LG