لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۴

پاپ: مذاکره می تواند منتهی به صلح در خاورمیانه شود


پاپ: مذاکره می تواند منتهی به صلح در خاورمیانه شود
پاپ: مذاکره می تواند منتهی به صلح در خاورمیانه شود

پاپ بندیکت شانزدهم بر اهمیت گفت و گو در خاورمیانه به عنوان راهی برای پایان دادن به درگیری های اسراییل و فلسطینی ها تاکید کرد.

پاپ در نطق روز یکشنبه خود به مناسبت پایان نشست دو هفته ای اسقف ها درباره خاورمیانه، گفت این منطقه مدت های مدید صحنه درگیری، خشونت و تروریسم بوده است.

او از درخواست اسقف ها که روز شنبه منتشر شد تقدیر کرد که از اسراییل می خواهد با قطعنامه سازمان ملل متحد موافقت کند. قطعنامه سازمان ملل متحد خواستار پایان اشغال سرزمین های فلسطینی توسط اسراییل می شود.

اسقف ها در بیانیه پایانی خود گفتند اسراییل نباید از عبارت انجیلی «سرزمین موعود» برای توجیه آنچه که «بی عدالتی علیه فلسطینی ها» خوانده می شود، استفاده کند.

پاپ بندیکت شانزدهم گفت مسیحی ها می توانند به آزادی واقعی مذهب کمک کنند که به گفته او حقی بنیادین است و تمامی کشورها باید به آن احترام بگذارند.

پاپ گفت اگر فضا برای آزادی مذهبی بیشتر شود، مذاکرات میان اسراییل و فلسطینی ها می توانند پیشرفت کند. به گفته رهبر مسیحیان جهان، آزادی مذهبی در خاورمیانه معمولا محدود است.

اسقف ها از نظر واتیکان برای درنظر گرفتن اورشلیم (بیت المقدس) به عنوان شهر مقدس سه مذهب عمده جهان یعنی یهود، مسیحیت و اسلام حمایت کرده اند. آنان همچنین با استقبال از تشکیل دو کشور مستقل در خاورمیانه گفتند چنین چیزی امکان زندگی شرافتمندانه و محتمرمانه فلسینی ها را در حیطه مرزهایی که از سوی جامعه بین الملل به رسمیت شناخته شده، فراهم می کند.

XS
SM
MD
LG