لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۹

پاپ در خطابه ای از «گناهانی» گفت که قلب روزنامه نگاران را جریحه دار می‌کند


پاپ فرانسیس در حال فوت کردن شمع تولد ۸۱ سالگی خود.
پاپ فرانسیس در حال فوت کردن شمع تولد ۸۱ سالگی خود.

پاپ فرانسیس در دیداری با اعضای «اتحادیۀ رسانه های ادواری ایتالیا» و «فدراسیون ایتالیائی هفته نامه های کاتولیک» ضمن تاکید بر اهمیت رسانه های آزاد و مسئول، از اهالی رسانه ها خواست «به دام گناهان ارتباطات» نیفتند.

به گزارش «رادیو سراسری آمریکا» (ان پی آر) پاپ گفت «ما نباید به دام گناهان ارتباطات بیفتیم. این گناهان عبارتند از: اطلاعات نادرست، بیان تنها یک سوی قضیه، افترا، بدنام کردن، رفتن دنبال چیزهای کهنه و تاریخ مصرف گذشته و نور تازه بر آنها افکندن. اینها همه گناهانی بزرگ اند که قلب روزنامه نگاران را جریحه دار می کنند و به عموم مردم آسیب می رسانند.»

پاپ اعظم گفت حوزه رسانه ها زیر سیطرۀ «هیجان سرعت و انگیزه احساس گرایانه» قرار دارد و از همین رو انتشار خبر موثق باید در اولویت قرار گیرد.

پاپ تاکید کرد که اطلاعات موثق و اخبار قابل اثبات، نیاز زمانه است اما هدف رسانه در خبر رسانی نباید ایجاد هیجان باشد بلکه به خواننده در احساس نقادانه سالم کمک کند. به او در طرح سوالاتی متناسب از خود یاری دهد تا خودش به جمع بندی موجه برسد.

به گزارش وبلاگ واتیکان، پاپ اعظم بر نیاز مبرم به اخباری که دقیق، کامل و موثق باشند تاکید کرده و گفته، اخباری که زبانی آرام داشته باشند،م خاطب را به تامل سازنده رهنمون شوند، واژگان با دقت انتخاب شوند و از ایجاد توهم و ابهام پرهیز کنند.

یادآوری کنیم که موعظه درباره رسانه ها برای پاپ فرانسیس یک قلمرو آشناست. یکسال پیش هم پاپ از روزنامه نگاران و مخاطبان خواست از «بیماری نجاست دوستی» بپرهیزند. وی عشق به رسواکردن را با علاقه به نجاست مقایسه کرد و عناصری از افشاهای جنسی را بخشی از این بیماری قلمداد کرد.

پاپ فرانسیس در سخنان روز شنبه در باره پرهیز از اطلاعات نادرست و افترا زدن هشدار داد. این مضمون را در سخنان سال آینده میلادی به مناسبت «روزجهانی ارتباطات» نیز ادامه خواهد داد.

واتیکان عنوان سخنرانی پاپ در آن روز را «خبرهای دروغ و روزنامه نگاری در خدمت صلح» اعلام کرده است. متن سخنرانی پاپ اعظم که در ماه مه انجام خواهد شد در چند هفته آینده منتشر می شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG