لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۱

دسته گل غیرمنتظره بر مزار پاپ ژان پل دوم


تصویری از مهمت علی آغج، عامل سوء قصد نافرجام به پاپ ژان پل دوم، هنگام بازدید از مزار وی در واتیکان - ششم دی‌ماه
تصویری از مهمت علی آغج، عامل سوء قصد نافرجام به پاپ ژان پل دوم، هنگام بازدید از مزار وی در واتیکان - ششم دی‌ماه

عامل سوء قصد نافرجام به پاپ ژان پل دوم، پیشتر در ترکیه به جرم قتل یک ژورنالیست به زندان محکوم شده بود.

مهمت (محمد) علی آغجا، تبعه ترکیه، که سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰) به جرم توطئه نافرجام قتل پاپ ژان پل دوم، رهبر وقت کاتولیک‌های جهان محکوم و زندانی شده بود، روز شنبه به واتیکان رفت و دو دسته گل رز سفید بر مزار پاپ فقید گذاشت.

آقای آغجا روز شنبه با دفتر روزنامه ایتالیایی لا رپوبلیکا تماس گرفته و گفته بود که سی و یک سال پس از ملاقات پاپ با او در زندان و عفو وی، قصد بازدید از واتیکان و مزار پاپ را دارد.

سخنگوی واتیکان دیدار غیر منتظره مهمت علی آغجا را «کوتاه» توصیف کرد و گفت وی دقایقی را در سکوت به مراقبه گذراند و سپس دو دسته گل رز بر مزار پاپ ژان پل دوم گذاشت. وی همچنین خواستار دیدار با پاپ فرانسیس شد.

مهمت علی آغجا با اسلحه به پاپ ژان پل دوم شلیک کرد. پاپ در آن حمله آسیب جدی ندید، ولی ضارب ه حبس ابد محکوم شد. سه سال بعد پاپ در زندان به دیدار او رفت و با پادرمیانی وی، علی آغجا در سال ۲۰۰۰ از زندان آزاد شد.

پاپ ژآن پل دوم در سال ۲۰۰۵ درگذشت.

علی آغجا پس از آزادی به دولت ترکیه مسترد شد. وی در کشور خود به جرم قتل یک ژورنالیست در سال ۱۹۷۹ (۱۳۵۸) به ده سال حبس محکوم، و سرانجام در سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) آزاد شد.

پرسش‌ها در این باره که آقای آغجا شخصاً اقدام به حمله به پاپ ژان پل دوم کرده یا همدستانی داشته، بی‌پاسخ ماند. وی در بازجویی اولیه گفته بود انفرادی عمل کرده؛ ولی بعداً پای بلغارستان و اتحاد شوروی سابق را هم به میان کشید.

سال ۲۰۰۶ یک کمیسیون مقدماتی در ایتالیا به این نتیجه رسید که اتحاد شوروی «بی هیچ شک و تردیدی» مسئول این حمله بوده – اما این نظریه هرگز اثبات نشد.

طبق نظر کمیسیون، بلوک وابسته به اتحاد شوروی پاپ را خطری برای خود می‌دید چون او از جنبش همبستگی کارگران لهستان حمایت کرده بود.

جنبش همبستگی نخستین اتحادیه تجارت آزاد در اروپای شرقی بود؛ و مقاومت آن در برابر حکومت کمونیستی، عامل اساسی در فروپاشی اتحاد شوروی در سال ۱۹۹۱ (۱۳۷۰) دیده می‌شد.

علی آغجا بعدها در کتابی به نام «به من وعده بهشت داده بودند» ادعا کرده بود برای اطاعت از فرمان آیت‌الله خمینی می‌خواسته پاپ را از میان بردارد.

فدریکو لومباردی، سخنگوی واتیکان، در گفتگو با روزنامه لا رپوبلیکا اظهار داشت واتیکان در پاسخ به درخواست آقای آغجا برای ملاقات با پاپ فرانسیس گفته: «او گل‌هایش را بر مزار پاپ ژان پل گذاشته، و به نظر من همین کافی است.»

XS
SM
MD
LG