لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۲۱

کاردینالها دومین جلسه محرمانه خود را آغاز کردند.


دود سیاه از دودکش سقف کلیسای محل شور کاردینال ها نشان می دهد که تصمیمی درباره انتخاب پاپ جدید گرفته نشده است. ۲۲ اسفند ۱۳۹۱
دود سیاه از دودکش سقف کلیسای محل شور کاردینال ها نشان می دهد که تصمیمی درباره انتخاب پاپ جدید گرفته نشده است. ۲۲ اسفند ۱۳۹۱
یکصد و پانزده کاردینال برای انتخاب پاپ جدید، دومین جلسه مشورتی و محرمانه خود را آغاز کردند.

نخستین روز گردهم آیی کاردینال های کاتولیک در واتیکان با هدف برگزیدن رهبر تازه برای کاتولیک های جهان، بدون نتیجه پایان یافت و ادامه رأی گیری به روز چهارشنبه موکول شد.

انتظار نمی رفت که اجماع امروز به انتخاب پاپ بیانجامد. گفته می شود که این فرایند، ممکن است چند روز دیگر ادامه یابد.

از بامداد سه شنبه، ۱۲ مارس، شاخص ترین کاردینال های کاتولیک برای برگزیدن رهبر تازه کاتولیک های جهان در واتیکان گرد آمده اند. این اجتماع متنفذ مسیحی در کلیسای موسوم به سیستین در واتیکان جمع شدند و پس از ادای سوگند، از ساعت ۵ بعدازظهر سه شنبه به وقت واتیکان، اجماع خود را برای برگزیدن پاپ آغاز کردند.

این جمع روحانیون مسیحی که ۱۱۵ کاردینال را در برمی گیرد، پیش از آغاز نشست خود برای رأی گیری، مراسم عشای ربانی را برپا کردند.

روشن نیست که فرایند انتخاب رهبر جدید کاتولیک های جهان چه مدت طول می کشد. در طول هر روز، ۴ رأی کلی گرفته می شود؛ که طی نشست های بامداد و بعدازظهر انجام می گیرد، و هر بار دو رأی گرفته می شود.

رنگ سفید دودی که از دودکش مخصوص کلیسای محل شور کاردینال ها خارج می شود، حاکی از انتخاب پاپ جدیدخواهد بود. خروج دود سیاه از دودکش، بمنزله عدم موفقیت در انتخاب پاپ است.

تحلیلگران امور واتیکان می گویند به رغم غیرسیاسی بودن فرایند این انتخاب، و خودِ این سِمت، ممکن است سیاست هایی در گزینش پاپ دخیل باشد.

دست کم ۷۷ رأی(دو سوم مجموع آرا) برای انتخاب شدن پاپ لازم است. به نظر نمی رسد که یک روحانی بخصوص، برای کاردینال ها ارجح باشد.

کاردینال ها طی روزهای شور و رأی گیری، یا در کلیسای سیستین هستند یا در اقامتگاه واتیکان که در آن به تلفن و تلویزیون دسترسی نیست. خبرگزاری کاتولیک گزارش داده که احتمال دارد از برخی کاردینال ها که در اتاق های طبقات بالاتر این اقامتگاه جای داده می شوند، خواسته شود که کرکره پنجره اتاق خود را ببندند تا احیاناً خیابان ها رم را در پشت دیوارهای وایتکان نبینند.

برخی ناظران واتیکان برآنند که کلیسای کاتولیک در پی آنچه از آن به عنوان شکاف های مکتب کاتولیسم تعبیر می کنند، نیازمند تغییر و اصلاح است.

از ۱۱۵ روحانی کاتولیکی که رهبر کاتولیک های جهان را برخواهند گزید، با نام «شاهزادگان کلیسا» یاد می شود. این عده، همگی زیر ۸۰ سال دارند.

اختلاف نظر درخصوص ویژگی هایی که پاپ تازه لازم است از آنها برخوردار باشد، بسیار است. روحانیون محافظه کارتر، خواهان پاپی سنت گرا هستند، اما روحانیون نوگراتر رهبری می خواهند که قوی و صریح باشد و بتواند از عهده بروکراسی واتیکان برآید و به تعبیر آنها با رواج سکولاریسم مبارزه کند.

گفته می شود که یک روحانی ایتالیایی و یک روحانی برزیلی بیشترین اقبال را برای برگزیده شدن به رهبری کاتولیک های جهان دارند.

«شاهزادگان کلیسای کاتولیک» تا زمانی که رهبر تازه خود را برگزینند، به اجماع خود ادامه خواهند داد. این پاپ، در تاریخ ۲۰۰۰ ساله کلیسای کاتولیک، ۲۶۶ امین رهبر پیروان این آیین خواهد بود.
XS
SM
MD
LG