لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

آغاز رایزنی کاردینال ها برای انتخاب پاپ جدید


واتیکان اعلام کرده است که در تدارک مراسم بدرقه مفصلی برای پاپ است. وی طی شش قرن اخیر، نخستین پاپی بوده که از این مقام مذهبی کناره گرفته است.

طی نشستی خبری که امروز سه شنبه در واتیکان برگزار شد، سخنگوی واتیکان برای نخستین بار فاش کرد که بندیکت ۸۵ ساله، از پیش از رسیدن به مقام رهبری کاتولیک های جهان در سال ۲۰۰۵، به سبب نارسایی قلبی، با یک دستگاه تنظیم ضربان قلب (که در قلب او جای گرفته) زندگی می کرده است.

به عهده گرفتن رهبری روحانی کاتولیک های جهان در شرایط بحران آلود کنونی، مسئولیت بزرگ و حساسی تلقی می شود.

سخنگوی واتیکان در نشست خبری روز سه شنبه گفت که پاپ نه به سبب نارسایی قلبی، بلکه به دلیل کهولت و ضعف جسمی و روحی استعفا کرده است. طی این نشست خبری همچنین گفته شد که پاپ بندیکت شانزدهم به دنبال کناره گیری از مقام مذهبی خود، در اداره کلیسای کاتولیک هیچ مشارکتی نخواهد داشت.

شگفتی جهان از استعفای پاپ و ابراز تمایل شمار بسیاری از کاتولیک ها به دیدن وی، واتیکان را بر آن داشته تا گردهم آیی هایی بیشتر با حضور پاپ برگزار کند تا طی مدت کوتاه باقی، تعداد بیشتری از دوستداران وی بتوانند او را ببینند.

آخرین مراسم عشای ربانی با حضور پاپ بندیکت شانزدهم به عنوان رهبر مذهبی، که قرار بود فردا چهارشنبه در کلیسای کوچکی در شهر رم برپا شود که ظرفیتش حدود ۱۰ هزار نفر است، به دلیل اظهار اشتیاق شمار فراوان کاتولیک ها، به کلیسای بزرگتری در سن پیتر منتقل شده است که گنجایش هزاران نفر را دارد.

پی استعفای تاریخی پاپ بندیکت شانزدهم، ۱۱۵ کاردینال کاتولیک در نیمه ماه مارس (ماه آینده میلادی) برای برگزیدن رهبر آینده کاتولیک های جهان گرد خواهند آمد. گفته می شود که رایزنی و مشورت برای این انتخاب از هم اکنون آغاز شده است.

پاپ در روز پایانی ماه فوریه(ماه جاری میلادی) از مقام مذهبی خود کناره می گیرد. جان الن، که مؤلف کتاب های متعددی با موضوع واتیکان است، در گفت و گویی با خبرگزاری رویترز می گوید که بسیاری از کاردینال های کاتولیک معتقدند که پاپ بندیکت شانزدهم مردی متواضع، صادق، مقدس و مؤثر در تعلیمات دینی بوده است.

با این وصف، پاپ بندیکت شانزدهم هرگز نتوانست محبوبیت فراگیر پاپ ژان پل را به دست آورد.

دوران رهبری روحانی بندیکت شانزدهم مصادف با تحولات عمده ای از قبیل طرح پرونده رسوایی جنسی گروهی کشیش در آمریکا و اروپا بود که به سوء استفاده جنسی از کودکان متهم شدند. از نقاط عطف دیگر دوران رهبری این پاپ آن بود که وی اسلام را خشن توصیف کرد و از این روی، خشم گروه بزرگی از مسلمانان را برانگیخت.
درز کردن اطلاعاتی پیرامون معاملات تجاری کلیسا نیز، به متهم شدن پیشکار پاپ انجامید.

گفته می شود که پاپ بعدی باید توانایی بیشتری برای اداره صحیح امور اداری واتیکان داشته باشد و در سیاست گذاری های کلیسای کاتولیک دقت نظر و ظرافت بیشتری به خرج دهد.

گمانه زنی ها در خصوص هویت رهبر آینده کاتولیک های جهان حاکی از آن است که ممکن است این بار کشیشی غیراروپایی به این مقام مذهبی برسد. آفریقا و آمریکای لاتین، در میان مناطقی از جهان هستند که احتمال می رود اسقفی از آنها به مقام رهبری مذهبی کاتولیک ها برسد.
آمریکای لاتین اکنون ۴۲ درصد از جمعیت کاتولیک جهان را در بردارد.

هولیو ویان مورالس، اسقف اعظم کلیسای کاتولیک گواتمالا، در پی صدور بیانیه استعفای پاپ بندیکت شانزدهم، گفت زمان آن فرا رسیده که پاپ، سیاه پوست، زردپوست، سرخ پوست، یا لاتین تبار باشد.
برخی ناظران هم معتقدند که این بار واتیکان باید رهبری جوان تر برگزیند.

اما اختلاف میان کاتولیک های متعصب و محافظه کاری که هوادار سیاست های سنتی پاپ بندیکت شانزدهم بودند و کاتولیک های امروزی تری که به اعمال تغییر در آداب دینی کاتولیسم معتقدند، به احتمال بسیار، در هر حال و فارغ از آنکه چه کسی بر این مسند مذهبی تکیه زند، مطرح خواهد بود.

بسیاری از کاتولیک ها که اعتقاد دارند پاپ باید تا پایان عمر، رهبرشان باقی می ماند، از تصمیم استعفای وی ناخشودند.
XS
SM
MD
LG