لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۳۹

عذرخواهی پاپ برای دفاع از یک اسقف همزمان با دفاع از انتصاب او


پاپ فرانسیس چند روز بعد از اعتراضات در شیلی به او، از حمایت از یک اسقف عذرخواهی کرد اما در عین حال، گفت که از انتصاب این اسقف دفاع می کند.

پاپ فرانسیس روز سه شنبه سه بهمن، به رغم اینکه از اظهاراتش در دفاع از خوان باروس، اسقف اهل شیلی متهم به پنهان کاری تعرضات جنسی در کلیسای تحت امرش، عذر خواهی کرد، اما رهبر کاتولیکهای جهان، می گوید که همچنان از سمتی که به اسقف باروس اعطا کرده حمایت می کند.

وی گفت: در تحقیقات در مورد اسقف باروس مدرکی دال بر محکومیت وی یافت نشد. بنابراین بدون مدرک من نمی توانم او را محکوم کنم؛ همچنین من معتقدم که او بی گناه است.

اعتراض به پاپ

با ورود پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیکهای جهان به سانتیاگو پایتخت شیلی، تعدادی معترض به حضور وی در این کشور آمریکای جنوبی در مسیر حرکتش تجمع کرده و شعار دادند «فرانسیس سوء استفاده را متوقف کن».

این اعتراضات به علت تصمیم سال ۲۰۱۵ پاپ فرانسیس در انتصاب «خوان باروس» به عنوان اسقف شهر «اوسورنو» در هزار و دویست کیلومتری جنوب پایتخت است. برخی از مردم شیلی بر این باورند که اسقف باروس از تعرضات جنسی کشیش «فرناندو کارادیما» در این کشور خبردار بود و اقدامی نکرده است.

کشیش کارادیما ۸۷ ساله با روشن شدن اتهام تعرضات جنسی، از سال ۲۰۱۱ به واتیکان فرخوانده شده و محکوم به گذران عمر خود به توبه و دعا شد.

مسئله تعرضات جنسی مقامات کلیسای کاتولیک سالهاست که گریبانگیر این مذهب با پیروان بیش از یک میلیارد نفر در جهان است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG