لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۰۰

پاپ: پایان جنگ و مبارزه با تغییرات اقلیمی از آوارگی مردم فقیر جلوگیری می کند


پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان
پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان

رهبر کاتوليک های جهان روز دوشنبه به مناسبت روز جهانی غذا از رهبران کشورهای سراسر جهان خواست جهت جلوگيری از موج مهاجرت شهروندان کشورهای فقير برای به دست آوردن نان روزانۀ خود به جنگ پايان دهند. و برای مقابله با مصايب ناشی از تغييرات جوی کره زمين و محو گرسنگی در جهان به پا خيزند.

رهبر کاتولیک های جهان روز دوشنبه در سخنانی بمناسبت روز جهانی غذا خواهان مبارزه با گرسنگی در سراسر جهان از طریق پایان دادن به جنگ و مبارزه با تغییرات آب و هوایی مرتبط با بلایای طبیعی شد که مردم را برای امرار معاش ناگزیر به ترک خانه هایشان می کند.

پاپ فرانسیس چالش گرسنگی، تغییرات آب و هوایی و مهاجرت را مرتبط به یکدیگر توصیف کرد و از توافق پاریس بعنوان نمونه مطلوب همکاری و تعهد دولت ها برای مبارزه با آلودگی هوا و افزایش دمای ناشی از آن نام برد و در عبارتی که بنظر می رسد طعنه ای به ایالات متحده آمریکا باشدف گفت متاسفانه بعضی کشورها تلاش می کنند از توافق پاریس فاصله بگیرند.

بر اساس پیمان پاریس آمریکا متعهد شده بود بین ۲۶ تا ۲۸ درصد گازهای گلخانه ای اش را کاهش دهد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژوئن و تنها مدتی پس از دیدار با پاپ که از موافقان سرسخت این توافق است، اعلام کرد ایالات متحده آمریکا از پیمان پاریس خارج می شود.

یکی از مقامات واتیکان این تصمیم را سیلی ای به صورت پاپ و واتیکان نامیده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید توافق تغییرات اقلیمی به ضرر آمریکا تنظیم شده و هزاران فرصت شغلی در این کشور را از بین می برد. آقای ترامپ خواستار مذاکره دوباره درباره تغییرات اقلیمی شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG