لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۴

دیدار پاپ با فیدل کاسترو


دیدار پاپ با فیدل کاسترو
دیدار پاپ با فیدل کاسترو

قرار است پاپ بندیکت شانزدهم سفر سه روزه خود به کوبا را با برگزاری مراسم عشای ربانی در محوطه بیرون میدان انقلاب هاوانا و دیدار با فیدل کاسترو، رهبر پیشین کوبا به پایان ببرد.

کاسترو گفت پس از آنکه دریافته است که پاپ از دیدار با مردم خشنود خواهد شد، این مراسم را برنامه ریزی کرده است. کاسترو که ۸۵ سال دارد، دیرهنگام سه شنبه روی تارنمای رسمی «Cubadebate» (مبحث کوبا) نوشت از دیدار «ساده و متواضعانه» با پاپ بندیکت «خوشحال» خواهد شد.

کاسترو خاطرنشان کرد که او در سال ۱۹۹۸ نیز با پاپ ژان پل دوم دیدار کرد.

پاپ پس از آن که از شهر سانتیاگو وارد هاوانا شد، روز سه شنبه با رائول کاسترو، برادر جوانتر فیدل و جانشین وی دیدار کوتاهی داشت. یک سخنگوی واتیکان گفت پاپ بندیکت از کاسترو خواست تا به طور رسمی «جمعه قبل از عید پاک» را تعطیل ملی اعلام کند. این جمعه روزی است که مسیحیان به عنوان روز درگذشت مسیح گرامی می دارند.

این سخنگوی واتیکان همچنین گفت پاپ یک «درخواست بشردوستانه» را با کاسترو مطرح کرد. وی در مورد این که آیا پاپ درخواست آزادی زندان سیاسی و یا به طور ویژه آزادی آلن گراس، پیمانکار آمریکایی را مطرح کرده است یا خیر، اظهارنظری نکرد. آقای گراس در سال ۲۰۰۹ به اتهام ارتکاب جنایت علیه این کشور کمونیستی زندانی شد.

پاپ بندیکت روز دوشنبه در ماموریتی به هدف تقویت نفوذ کلیسا و نیز ترغیب مردم کوبا به پیگیری تغییر سیاسی برای ساخت یک «جامعه پویا و آزاد» وارد کوبا شد. اما مارینو موریلو، معاون رئیس جمهوری روز سه شنبه به خبرنگاران گفت در کوبا «اصلاح سیاسی به وقوع نخواهد پیوست».

پاپ بندیکت روز سه شنبه پس از ادای احترام به ال کوبره، بانوی نیکوکاری و قدیسۀ کوبایی به هاوانا سفر کرد.

پاپ همزمان با چهارصدمین سالگرد کشف مقبره ال کوبره، بانوی نیکوکاری توسط ماهیگیران از این زیارتگاه دیدار کرد. این مسجمه چوبی که به اندازه یک عروسک است در کوبا و در کلیسای کاتولیک رومی نگهداری می شود.

پاپ بندیکت به حاضران گفت برای برآورده شدن نیازهای افرادی که رنج می کشند و آنها که از آزادی محروم هستند و نیز افرادی که از عزیزان خود جدا شده اند و روزگار دشواری را می گذرانند، دعا کرده است.

او پس از گذشت چهارده سال از سفر پاپ ژان پال دوم، پاپ پیشین، به کوبا سفر کرده است. این اولین دیدار وی در مقام پاپ به این جزیره است که به شیوه کمونیستی اداره می شود. از زمان دیدار پاپ پیشین تاکنون کلیسای کاتولیک رومی رشد کرده و به بانفوذترین نهاد نزدیک به نظام دولت بدل شده است.

کوبا از سال ۱۹۵۹ تا سال ۱۹۹۲ کشوری بود که خدا را به رسمیت نمی شناخت اما در همین سال قانون اساسی کشور تغییر کرد و خداناشناسی منسوخ شد و دولت کوبا خواستار جدایی دین از سیاست شد. در آن دوران، حزب کمونیست ممنوعیت عضویت افراد با اعتقادات مذهبی را لغو کرد.

کوبا آخرین مقصد سفر پنج روزه پاپ به آمریکای لاتین است. این سفر هفته پیش از مکزیک آغاز شد.
XS
SM
MD
LG