لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۲

تماس تلفنی پمپئو با وزیر خارجه دانمارک درباره تلاش جمهوری اسلامی برای انجام یک اقدام تروریستی


پیش از این وزرای خارجه آمریکا و دانمارک در واشنگتن دیدار کرده بودند.
پیش از این وزرای خارجه آمریکا و دانمارک در واشنگتن دیدار کرده بودند.

وزیر خارجه ایالات متحده شب گذشته در تماسی تلفنی با وزیر خارجه دانمارک، با او درباره تلاش ایران برای حمله به یک عضو یک گروه مخالف جمهوری اسلامی در این کشور صحبت کرد.

به گزارش وب‌سایت وزارت خارجه آمریکا، مایک پمپئو در تماس تلفنی با آندرس ساموئلسن، با او پیرامون اطلاعیه دانمارک درباره تلاش ایران برای حمله به یک عضو گروه «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» - که در ایران عموما با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود - گفت‌وگو کرد.

این دو همچنین درباره لزوم واکنش جمعی اتحادیه اروپا به چنین اقدامی با یک‌دیگر تبادل نظر کردند.

مایک پمپئو در این تماس ضمن تشکر از موضع سخت دانمارک مقابل ایران، گفت یکی از دلایل کمپین آمریکا برای فشار بر جمهوری اسلامی، وقوع چنین اتفاق‌‌هایی از سوی حکومت ایران است.

حدود دو هفته پیش نیز سازمان اطلاعات و امنیت دانمارک اعلام کرد یک فرد ایرانی - نروژی را بازداشت کرده که با جمع‌آوری اطلاعات قصد حمله به اعضای این گروه را داشته است. دانمارک، سیستم امنیتی ایران را مسئول این حمله معرفی کرد.

پس از افشای این مساله، دانمارک سفیر خود در تهران را برای مشورت به کپنهاگ فرا خواند و از اتحادیه اروپا خواست ایران را به دلیل تلاش برای حمله به این فرد، تحریم کند. هم‌زمان وزیران خارجه کشورهای اسکاندیناوی نیز در بیانیه‌ای مشترک به انتقاد از این اقدام ایران پرداختند.

وزیر امورخارجه دانمارک نیز در صفحه توئیتر خود با اشاره به این مکالمه، نوشت درباره «نقشه غیرقابل قبول ایران برای ترور در خاک دانمارک» با پمپئو صحبت کرده است. به گفته او آمریکا از پیشبرد تحقیقات در این زمینه استقبال می‌کند.

سازمان امنیت دانمارک هفته گذشته اعلام کرد یک فرد ایرانی-نروژی به ظن همکاری با دستگاه امنیتی ایران و تلاش برای ترور فردی به نام «حبیب جبر» از سران گروه «جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز» که در ایران عموما با نام «الاحوازیه» شناخته می‌شود، بازداشت شده است.

اقدام دانمارک با واکنش مثبت ایالات متحده روبرو شد. وزیر خارجه آمریکا از دولت دانمارک برای بازداشت فردی که متهم به اجرای ترور برای رژیم ایران است، تقدیر کرد. مایک پمپئو روز سه شنبه ۸ آبان در پیامی توئیتری نوشت: «ما به دولت دانمارک به خاطر دستگیری یک آدمکش رژیم ایران تبریک می‌گوییم.»

جمهوری اسلامی الاحوازیه را گروهی تروریستی می‌‌داند و آن‌ را مسئول چند حمله در سال‌های اخیر در ایران معرفی می‌کند.

۳۱ شهریور امسال و در جریان حمله به یک رژه نظامی در شهر اهواز به مناسبت سالگرد آغاز جنگ ایران و عراق، ۲۴ تن - از جمله چند غیرنظامی - کشته شدند. الاحوازیه گرچه در ابتدا مسئولیت حمله را پذیرفت، اما کمی بعد اعلام شد مسئولیت این حمله با گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش است.

وبسایت وزارت امور خارجه ایران پیشتر اعلام کرده بود که محمدجواد ظریف در گفت‌وگو با همتای دانمارکی خود، ضمن رد ادعای تلاش ایران برای حمله به فرد مذکور، از آمادگی جمهوری اسلامی برای «همکاری با مقامات امنیتی دانمارک به منظور روشن‌سازی ابعاد مختلف» این مساله خبر داده بود.

مسئولان وزارت امورخارجه ایران همچنین با دعوت از سفرای سوئد و نروژ و کاردار دانمارک در تهران، از اعلام آمادگی ایران برای انجام تحقیقات در این مساله خبر داده بودند.

مقام‌های ایرانی - از جمله محمود علوی، وزیر اطلاعات - پیش از این گفته بودند که این اتهام یک «توطئه صهیونیستی» برای «اثر گذاشتن» بر روابط ایران و اروپا دانست. جمهوری اسلامی کشور اسرائیل را به رسمیت نمی‌شناسد و از آن با عنوان «رژیم صهیونیستی» یاد می‌کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG