لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۶

تحلیل روزنامه تایمز اسرائیل؛ پمپئو در امارات در مورد ایران محکم حرف زد


گزارشی در روزنامه تایمز اسرائیل

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه هنگام بازدید از امارات متحده عربی گفت ایالات متحده می خواهد به ایران نشان بدهد اقداماتش «بهای گزافی واقعی» دارد.

مایک پمپئو در گفتگو با «اسکای نیوز عربی» گفت تمرکز کماکان بر گرفتن «ظرفیت مالی ایران در ادامه دادن به این رفتار بد است».

پمپئو گفت این رویکرد شامل «یک رشته تحریم ها است که هدف آن نه مردم ایران بلکه تنها ماموریت اش مجاب کردن رژیم به توقف رفتارهای بدخواهانه اش است».

وزیر خارجه آمریکا در سفر کوتاهش به امارات متحده عربی با محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد قدرتمند ابوظبی، ملاقات کرد.

رئیس جمهوری آمریکا در آغاز ماه مه خروج یکجانبه ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و اعمال دوباره تحریم ها علیه کشورها و شرکت های خارجی طرف تجارت با ایران را اعلام کرد.

روز جمعه در وین، پایتخت اتریش، دیگر کشورهای عضو توافق هسته ای ایران در بیانیه مشترکی، با وجود خروج ایالات متحده، از ادامه حمایت خود از برجام خبر دادند.

وزیران خارجه بریتانیا، فرانسه، آلمان، به همراه روسیه و چین مزایایی اقتصادی را به ایران پیشنهاد دادند تا از ضربه ناشی از تحریم های آمریکا بکاهد.

وزیران خارجه بر سر فهرستی ۱۱ بندی در اتریش به توافق رسیدند، اما هیچ تعهد قطعی یا ضرب الاجلی اعلام نشد.

این کشورها عهد کردند به تلاش برای باز نگاه داشتن کانال های مالی با ایران، پوشش اعتبارات صادرات و ارتباطات آزاد حمل و نقل هوایی، دریایی و زمینی ادامه بدهند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG