لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۶

دولت آمریکا ۱۵ فروند هواپیمای دولتی ونزوئلا را اموال مسدود شده معرفی کرد


وزیر خارجه آمریکا اعلام کرد که دولت ایالات متحده ۱۵ فروند هواپیمای متعلق به شرکت نفت دولتی ونزوئلا را دارایی های مسدود شده شناخت و محدودیت‌هایی علیه آنها اعمال کرد.

بر اساس بیانیه مایک پمپئو، که وزارت خارجه آمریکا سه شنبه اول بهمن منتشر کرد، این هواپیماها در ایجاد مزاحمت برای پروازهای هواپیماهای نظامی آمریکا در منطقه کارائیب و جابجایی مقام‌های ارشد «رژیم نامشروع قبلی مادورو»، که با مردم ونزوئلا با بی‌رحمی و خودکامگی رفتار می‌کند، نقش داشتند.

در این بیانیه آمده است که در نتیجه این اقدام، به آمریکائیان اعلام می‌شود که آنها نمی‌توانند داد و ستدی در رابطه با این هواپیماها داشته باشند؛ از جمله اجاره چارتر، سوخت رسانی و خرید.

این اقدام بر اساس فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا اتخاذ شده است که اجازه مسدود کردن اموال و دارایی‌های دولت ونزوئلا را می‌دهد. آقای پمپئو در این بیانیه اضافه کرد که این اقدام در ادامه تلاش ایالات متحده آمریکا در استفاده از تحریم‌های هدفگذاری شده و دیپلماسی پایدار برای پایان دادن به غصب قدرت توسط مادورو و حمایت از عبور ونزوئلا به دموکراسی، از جمله برگزاری انتخابات آزاد ریاست جمهوری، صورت گرفت.

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «ایالات متحده و همپیمانان دموکراتیک آن در سراسر دنیا به مردم ونزوئلا و مخالفت آنها با اقدامات بیرحمانه و خودکامه مادورو، متعهد هستند.»

او تاکید کرد که آمریکا و همپیمانانش از بازگرداندن مسالمت آمیز دموکراسی، ثبات اقتصادی و حاکمیت قانون در ونزوئلا حمایت می‌کنند.

آقای پمپئو در هفته های گذشته نیز ضمن اعلام حمایت از تلاش های مخالفان رژیم مادورو، گفته بود که موثرترین و پایدارترین مسیر برای رسیدن به صلح و ثبات در ونزوئلا، گذار قاطع به دموکراسی از طریق مذاکره است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG