لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۵

پمپئو: ایران با دروغ گفتن به جبل‌الطارق و بریتانیا، محموله نفتکش آدریان دریا را در سوریه تخلیه کرد


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا ایالات متحده، در پیامی در توئیتر با اعلام این موضوع که نفتکش آدریان دریا ۱ نفت خود را در سوریه تخلیه کرده است،‌ ایران را به تامین مالی اقدامات تروریستی متهم کرد.

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۷ مهر ماه در توئیتی نوشت: «نفتکش آدریان دریای۱ بار نفت خود را در سوریه تخلیه کرده است. این اقدام ثابت کرد که ایران به بریتانیا و جبل‌الطارق دروغ گفت.»

مایک پمپئو افزود: «این نفت [با مصارف] تروریستی، جنگ بشار اسد، و خشونت فرقه‌ای ایران را تامین مالی می‌کند. اعضای اتحادیه اروپا باید این اقدام را محکوم کنند، به قانون عمل کنند، و ایران را پاسخگو قرار دهند.»

نفتکش آدریان دریا ۱ چند ماه پیش با نام گریس ۱ در حال حرکت و در نزدیکی جبل‌الطارق توقیف شد. بریتانیا و جبل‌الطارق گفتند این کشتی در صورت تحویل نفت به سوریه، تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه دمشق را نقض می‌کند.

نفتکش آدریان دریا حاوی ۲.۱ میلیون بشکه نفت خام به ارزش حدود ۱۳۰ میلیون دلار بود.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران، روز چهارشنبه ۱۳ شهریور ماه اعلام کرد که نیروی قدس ایران از نفت پول در می‌آورد و برای سوریه و حماس و حزب‌الله هزینه می‌کند و به همین دلیل این شبکه با عنوان «نفت برای تروریسم»‌ نام‌گذاری شده است. وی همچنین اعلام کرد که ۲۵ نهاد و ۱۱ کشتی ایران از سوی ایالات متحده در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته‌اند.

ایالات متحده این اَبرنفتکش جمهوری اسلامی را در فهرست سیاه قرار داده و ناخدای آن را نیز تحریم کرده است. وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در بیانیه جمعه شب ۸ شهریور، نفتکش ایرانی «آدریان دریا ۱» را دارایی مسدود شده اعلام کرد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG