لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۴۸

پیام پمپئو و دیگر مقامات آمریکا در سالگرد حمله نیروهای مورد حمایت ایران به مقر نیروهای آمریکایی در بیروت


مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در سی و ششمین سالگرد حمله به مقر تفنگداران دریایی آمریکایی در بیروت، در پیامی گفت ما مصمم هستیم در مقابل تهدید‌ها به امنیت و کامیابی این منطقه از جهان، بایستیم.

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه یکم آبان ماه در این بیانیه‌ گفت: ۳۶ سال پیش در چنین روزی نیروهای حزب‌الله مورد حمایت ایران به محل نگهداری نیروهای حافظ صلح بین‌المللی آمریکایی و فرانسوی حمله کردند و کامیون‌هایی از مواد منفجره را به آن کوبیدند. در آن حمله ۲۲۰ تن از تفنگداران نیروی دریایی آمریکا، ۱۸ ملوان و سه سرباز کشته شدند.

مایک پمپئو افزود: همان‌طور که پرزیدنت ریگان در سال ۱۹۸۳ در کاخ سفید گفت، این چنین اعمالی شاهدی بر ذات سبعانه کسانی است که اگر ما را از منطقه بیرون کنند، قدرت را در دست گرفته و شیوه خود را پیش می‌گیرند.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا در پیامی گفت: ما هیچ‌گاه یاد ۲۴۱ آمریکایی کشته شده را از خاطر نمی‌بریم و همیشه خاطره آن‌ها را گرامی می‌داریم.

مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا هم در پیامی به این سالگرد اشاره کرده و گفت با گذشت ۳۶ سال، ما متعهد به عقب راندن کسانی هستیم که امینت این نقطه مهم را تهدید می‌کنند.

در ۲۳ اکتبر سال ۱۹۸۳، دو کامیون مواد منفجره این حمله را انجام دادند.

محل مورد حمله، آسایشگاه و محل نگهداری نیروهای چند ملیتی حافظ صلح در لبنان با حضور نیروهای فرانسوی و آمریکایی بود.

ایران مسئول و حامی این حمله معرفی شده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG