لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۵

مایک پمپئو: پرتاب ماهواره از سوی رژیم ایران پوششی برای آزمایش موشک بالستیک بین قاره‌ای است


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد رژیم ایران از پرتاب ماهواره برای گسترش توانایی موشکی بالستیک خود استفاده می‌کند.

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه که روز سه‌شنبه ۲۲ بهمن منتشر شد، گفت: «فناوری‌های به کار رفته برای ارسال ماهواره به مدار زمین همانند با سیستم‌های دوربُرد، از جمله موشک‌های بالستیک بین‌ قاره‌ای، و قابل استفاده در آنها است. هر پرتابی - فارغ از این که موفق باشد یا به شکست منتهی شود - به ایران اجازه می‌دهد تجربه چنین فناوری‌هایی را بیشتر کند که این می‌تواند پیشرفتی برای برنامه موشکی بالستیکی ایران باشد.»

مایک پمپئو افزود: «توافق هسته‌ای ایران ممنوعیت آزمایش و توسعه سیستم‌هایی با توانایی حمل سلاح‌های هسته‌ای ایران را حذف کرد و ما امروز عواقب خطرناک آن را می‌بینیم. بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان نباید اجازه داشته باشد موشک‌های بالستیک را تولید و آزمایش کند. این استاندارد مبتنی به خرد جمعی، باید از سوی جامعه جهانی اعاده شود.»

وزیر خارجه آمریکا گفت:‌ «ایالات متحده به ایجاد حمایت بیشتر در سرتاسر جهان برای مقابله با فعالیت موشکی بالستیک بی‌پروایانه رژیم ایران، ادامه می‌دهد و ما به وارد آوردن فشاری عظیم بر رژیم برای تغییر رفتارش، ادامه می‌دهیم.»

روز یکشنبه تلاش جمهوری اسلامی برای پرتاب ماهواره ظفر به فضا ناکام ماند.

یک روز پس از تلاش ناکام جمهوری اسلامی برای پرتاب ماهواره ظفر به فضا، فرانسه به این اقدام جمهوری اسلامی واکنش نشان داد و آن را محکوم کرد.

به گزارش رویترز، وزارت خارجه فرانسه با اشاره به آزمایش روز یکشنبه ایران در بیانیه‌ای گفت که فرانسه این تلاش ایران برای پرتاب ماهواره به فضا که مرتبط با فناوری‌ موشک‌های بالستیک، خصوصا موشک‌های بالستیک بین قاره‌ای، است، محکوم می‌کند.

وزارت خارجه فرانسه همچنین با اشاره به مسئولیت‌های ایران بر اساس یک قطعنامه سال ۲۰۱۸ شورای امنیت سازمان ملل، نوشته است: «برنامه [موشک‌های] بالستیک ایران به ثبات منطقه آسیب رسانده و امنیت اروپا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. فرانسه از ایران می‌خواهد که وظایف بین‌المللی خود در این زمینه را کاملا رعایت کند.»​

موضع آمریکا درباره برنامه پرتاب ماهواره ایران

ایالات متحده بارها اقدام ایران برای پرتاب ماهواره را محکوم کرده است. آمریکا می‌گوید این اقدام جمهوری اسلامی، تلاشی برای سرپوش گذاشتن بر برنامه موشکی بالستیک آن کشور می‌داند.

ژانویه سال گذشته، تلاش ایران برای پرتاب ماهواره تصویربرداری «پیام امیرکبیر» با استفاده از راکت «بصیر» ناموفق بود و پس از آن در فوریه یک تلاش دیگر آن کشور برای پرتاب ماهواره کوچک «دوستی» با استفاده از راکت سفیر ناکام ماند. ایران همچنین در ماه فوریه در مرکز فضایی استان سمنان یک تجربه آتش سوزی مرگبار، که منجر به کشته شدن سه تن از پژوهشگران شد، و پس از آن در ماه اوت هم انفجار مهیب و فاجعه بار راکت در سکوی پرتاب را تجربه کرد.

طبق گزارش مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌الملل مستقر در واشنگتن، راکت فضاپیمای سیمرغ «شبیه خانواده راکت‌های سه مرحله‌ای اونهای کره شمالی است.»

به گفته این مرکز، «هرچند سیمرغ در ظاهر برای قرار دادن ماهواره در مدار طراحی شده است، اما مقام‌های اطلاعاتی آمریکا درباره امکان بالقوه به کارگیری فناوری موتور پیشران راکت برای توسعه موشک‌های دوربرد شهادت داده‌اند.»

گزارش آنلاین پروژه «تهدید موشکی» مرکز مطالعات، به گزارش سال ۲۰۱۷ نهادهای اطلاعاتی آمریکا اشاره می‌کند. در آن گزارش چنین نتیجه‌گیری شده است که «پیشرفت در برنامه فضایی ایران می‌تواند مسیر توسعه موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما را کوتاه کند؛ زیرا راکت‌های ماهواره‌بر اصولا از فناوری‌های مشابهی استفاده می‌کنند ... (سیمرغ) می‌تواند یک بستر آزمایشی برای توسعه فناوری موشک‌های بالیستیک قاره‌پیما باشد.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG