لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۲

مایک پمپئو در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی با مقامات عربستان سعودی، روسیه، و فرانسه گفت‌وگو کرد


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا با وزیر خارجه روسیه و فرانسه و همچنین ولیعهد عربستان در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی گفت‌وگو کرد و تاکید کرد تنش‌زدایی، هدف اصلی ایالات متحده آمریکا است.

وزیر خارجه آمریکا روز جمعه ۱۳ دی ماه و با انتشار پیامی در توئیتر گفت: من و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، درباره اقدام قاطعی که پرزیدنت ترامپ در بغداد با هدف محافظت از جان آمریکایی‌ها انجام داد، گفت‌وگو کردیم. من تاکید کردم که تنش‌زدایی هدف اصلی ایالات متحده است.

مایک پمپئو همچنین با محمد بن سلمان ولیعهد پادشاهی عربستان سعودی گفت‌وگو کرده و گفت عملیات نظامی تحریک‌آمیز رژیم ایران مورد بحث قرار گرفت.

وزیر خارجه ایالات متحده همچنین در گفت‌وگو با ژان‌ ایو لو دریان، وزیر خارجه فرانسه، گفت مقابله با فعالیت‌های بدخواهانه رژیم ایران، یک اولویت مشترک با متحدان اروپایی است.

در نخستین ساعات روز جمعه به وقت محلی، خودروی حامل قاسم سلیمانی، ابومهدی المهندس،‌ معاون فرمانده حشد الشعبی، و همراهان آنها در یک حمله هوایی در فرودگاه بغداد توسط نیروهای آمریکا مورد هدف قرار گرفت. وزارت دفاع آمریکا اعلام که این حمله به دستور پرزیدنت ترامپ و برای محافظت از پرسنل ایالات متحده صورت گرفت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG