لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۷

مایک پمپئو در سفر به کی‌‏یف بر حمایت مداوم آمریکا از اوکراین تاکید کرد


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه عهد کرد دولت ترامپ از حمایت از اوکراین دست نخواهد کشید و اتهامات در کانون دادگاه استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ را رد کرد.

وزیر خارجه آمریکا در دیدار با ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، این ادعاها، که کمک نظامی حیاتی و ملاقات در کاخ سفید به تحقیقات درباره خانواده جو بایدن، معاون پیشین ریاست جمهوری، مشروط شده بود، را تکذیب کرد.

مایک پمپئو در کنفرانس خبری پس از ملاقات با زلنسکی گفت: «اصلا چنین چیزی نیست. ما زمان مناسب و فرصت مقتضی برای این ملاقات را خواهیم یافت.»

آقای پمپئو بلندپایه‌ترین مقام آمریکایی است که از آغاز روند استیضاح به اوکراین سفر می کند. تحقیقات درباره استیضاح با افشای تماس تلفنی ۲۵ ژوئیه ترامپ و زلنسکی آغاز شد.

زلنسکی امروز گفت استیضاح بر روابط ایالات متحده و اوکراین تاثیری منفی نگذاشته است و از دولت ترامپ برای حمایت های مالی و نظامی‌اش تشکر کرد. دادستان های دادگاه استیضاح می گویند رئیس جمهوری آمریکا این کمک ها را برای نفع شخصی به تعلیق درآورده بود.

یک مقام ارشد آمریکایی حاضر در این ملاقات گفت پمپئو و زلنسکی سرمایه گذاری و زیرساخت ها را مورد بحث قرار دادند و صحبتی از استیضاح و تحقیقات درباره فساد نشد.

وزیر خارجه آمریکا در کنفرانس خبری گفت: «ایالات متحده می داند که اوکراین کشوری مهم است. اوکراین نه تنها قلب جغرافیایی اروپا است، بلکه دژی میان آزادی و خودکامگی در اروپای شرقی است. مزارع اوکراین قاره اروپا را [از لحاظ خوراک] تامین می کنند و خطوط گاز آن اروپا را در زمستان گرم نگاه می دارد.»

زلنسکی نیز در مقابل ابراز امیدواری کرد ایالات متحده در حل مناقشه با جدایی طلبان در شرق اوکراین که طی پنج سال گذشته بیش از ۱۴ هزار کشته بر جای گذاشته است فعالانه شرکت کند. زلنسکی گفت همچنان خواهان ملاقاتی سازنده با ترامپ در واشنگتن است: «من حاضرم فردا بروم.»

پمپئو علاوه بر زلنسکی با نخست وزیر، وزیران خارجه، و دفاع و رهبران مدنی اوکراین ملاقات می کند و از چند کلیسای ارتدوکس آن کشور دیدن خواهد کرد.

وزیر خارجه آمریکا سپس راهی بلاروس، قزاقستان، و ازبکستان خواهد شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG