لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۴

پمپئو نسبت به چشم انداز صلح خاورمیانه ابراز تردید می کند


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، حتی پیش از آشکار شدن طرح صلح اسرائیلی فلسطینی دولت ترامپ نسبت به چشم انداز آن ابراز تردید کرده است.

دیپلمات ارشد آمریکا هفته گذشته در یک ملاقات پشت درهای بسته با رهبران یهودی گفت می فهمد چرا «مردم فکر می کنند این توافقی خواهد بود که فقط می تواند مورد علاقه اسرائیلی ها باشد» و این که «هیچ تضمینی» نیست که ایالات متحده در رسیدن به توافق صلح به منظور پایان دادن به دهه ها مناقشه بین اسرائیلی ها و فلسطینی ها به موفقیت برسد.

واشنگتن پست بر مبنای فایل صوتی ضبط شده از این جلسه خصوصی گزارش داد که پمپئو خطاب به حاضران گفت «ممکن است استدلال کنند» این طرح موسوم به «توافق قرن» که توسط دولت پرزیدنت دونالد ترامپ تهیه شده «غیرقابل اجرا» است و ممکن است «جلب نظر» نکند.

پمپئو در عین حال ابراز امیدواری کرد که رهبران خاورمیانه این طرح را پیش از مطالعه رد نکنند.

وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه در مصاحبه ای در واکنش به انتشار گفته هایش در آن جلسه این ایده را که ایالات متحده با حمایت دیرین اش از اسرائیل نمی تواند نقشی کلیدی در شکل دادن به یک معاهده صلح ایفا کند، رد کرد: «در این طرح چیزهایی خواهد بود که بسیاری را خشنود و بسیاری را نگران خواهد کرد. ایده ما ارائه یک چشم انداز و ادامه کار به سوی یافتن راه حلی برای این وضعیت بسیار بسیار دشوار است.»

پمپئو اذعان کرد: «ما با فلسطینی ها مشکلاتی داشته ایم. ما شاهد فعالیت های تروریستی آن ها در نوار غزه بوده ایم. ما شاهد این بوده ایم که ایران منابع بعضی از آن ها را تامین کند و علیه آن ها دست به اقدام زده ایم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG