لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۰

پمپئو: توافق دولت قبلی آمریکا چراغ سبزی برای کارهایی شد که امروز از سوی ایران می‌بینیم


مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده به اشاره توافق اتمی موسوم به برجام گفت: توافقی که دولت قبلی انجام داد، چراغ سبزی به خیلی از فعالیت‌های ایران بود که امروز شاهد آن هستیم. ضمن این که بحث مقادیر زیادی پول در میان بود.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۲۲ خرداد و در گفت‌وگو با برنامه رادیویی «مارک لوین» گفت: حجم عظیم پولی که با برداشتن تحریم‌ها به دست ایران رسید، به این راه رفت که به متخصصان بپردازند، مواد اولیه لازم را به دست بیاورند و همه کاری که برای دستیابی به بمب اتمی لازم است را انجام دهند؛ از ساخت بمب گرفته تا طراحی و تکمیل موشکی که بتواند آن را تحویل دهد.

آقای پمپئو افزود: این بزرگترین اشکال در برنامه‌‌ای بود که جان کری و پرزیدنت اوباما برای آن مذاکره کردند.

وزیر خارجه ایالات متحده در پاسخ به این پرسش که آیا شاهد دخالت مقامات سابق با عوامل واسطه، یا حتی به طور مستقیم، با دولت ایران است یا نه گفت: ما شاهد بودیم که چنین چیزی روی داده است. خوشایند نیست وقتی چنین اتفاقی می‌افتد. هیچ مقام سابق سیاسی نباید چنین رفتاری داشته باشد.

مایک پمپئو افزود: مقامات سابق با مقامات دیگر کشورها همواره در حال گفت‌وگو هستند که این امری عادی است. ولی وقتی قرار است چیزی را پیش ببرید که متفاوت از دولت فعلی است که دارد از آمریکایی‌ها حمایت می‌کند، قضیه متفاوت است.

پیشتر ملاقات جان کری با محمدجواد ظریف وزیر خارجه جمهوری اسلامی واکنش‌ پرزیدنت ترامپ را در پی داشت. او آن‌ زمان هم این رفتار را معادل نقض «قانون لوگن» ارزیابی کرده بود.

«قانون لوگن» افراد را از مذاکره بدون اجازه با یک دولت خارجی در ارتباط با هر مشاجره‌ای با آمریکا منع می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG