لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۲۴

وزیر خارجه آمریکا: در کنار مردم عراق برای برخورداری از کشوری عاری از فساد و تروریسم ایستاده‌ایم


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، ضمن استقبال از توافق برای تشکیل دولت جدید در عراق بر حمایت آمریکا از مردم عراق تاکید کرد.

وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای که روز دوشنبه ۲۵ فروردین منتشر شد گفت: «ایالات متحده مشتاقانه چشم‌به‌راه تشکیل دولتی جدید در عراق است؛ [دولتی که] توانایی مقابله با گسترش همه‌گیری کووید-۱۹، چاره‌سازی برای نگرانی‌های اقتصادی کنونی آن کشور، و قرار دادن [نیروهای] مسلح تحت کنترل حکومت مرکزی را داشته باشد.»

آقای پمپئو گفت: «ما از این بابت که به نظر می‌رسد رهبران سیاسی شیعه، سنی، و کُرد بر سر تشکیل دولت به اجماع رسیده‌اند، استقبال می‌کنیم و امیدواریم که دولت جدید، منافع عراق را اولویت اول خود قرار دهد و نیازهای مردم عراق را برطرف کند. مردم عراق خواهان اصلاحات واقعی و رهبران قابل اعتماد هستند. باید با این مطالبات بدون خشونت و سرکوب رسیدگی شود.»

مایک پمپئو افزود: «در حالی که مردم عراق در تکاپو برای داشتن یک عراق دارای حق حاکمیت، کامیاب، و عاری از فساد و تروریسم هستند، ما در کنار آنها ایستاده‌ایم.»

مصطفی الکاظمی، رئیس سازمان امنیت و اطلاعات عراق، روز ۲۲ فروردین به عنوان سومین نخست وزیر منتخب آن کشور طی مدت چند هفته، معرفی شد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG