لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۸

رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق به مایک پمپئو اطمینان دادند امنیت کارکنان و اموال آمریکا را حفظ می‌کنند


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، تلفنی با رئیس جمهوری و نخست وزیر عراق گفت‌وگو کرد و مقامات ارشد دولت عراق در این گفت‌وگو اطمینان دادند امنیت تمامی کارکنان آمریکایی و اموال آمریکا در عراق را حفاظت می کنند.

مورگان اورتگاس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز سه‌شنبه ۱۰ دی ماه با صدور بیانیه‌ای گفت که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، امروز در گفت‌و‌گوهای تلفنی جداگانه با برهم صالح رئیس جمهوری و عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق، تصریح کرده است که ایالات متحده از شهروندانش، که برای حمایت از حق حاکمیت و استقلال عراق آن‌جا هستند، حفاظت می‌کند.

این بیانیه می‌گوید برهم صالح و عادل عبدالمهدی هر دو به وزیر خارجه آمریکا اطمینان دادند که مسئولیت خود در قبال حفظ امنیت کارکنان و اموال آمریکا را بسیار جدی می‌گیرند و امنیت آنها را تضمین می‌کنند.

ده‌ها نفر از هواداران شبه نظامیان شیعه عراقی به سفارت آمریکا در روز سه شنبه ۱۰ دیماه در بغداد حمله کردند. به نوشته خبرگزاری آسوشیتدپرس،‌ این مهاجمان که بسیاری از آن ها لباس نظامی بر تن داشتند، روز سه‌شنبه توانستند به بخش‌هایی از دیوار پشتی سفارت حمله کنند که خسارت‌هایی در پی داشت. رویترز پیشتر گزارش داد که کارمندان سفارت آمریکا منتقل شده‌اند و تنها ماموران امنیتی برای حفاظت از ساختمان حضور دارند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG