لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۱

بیانیه مایک پمپئو درباره تحریم وزیر کشور و نیروی انتظامی ایران؛ اشاره به نقش آنها در سرکوب معترضان آبان ‌ماه


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای به تحریم وزیر کشور و فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه با انتشار یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «امروز ایالات متحده تحریم‌های مالی و محدودیت‌ در صدور روادید را در مورد شخصیت‌های حقیقی و حقوقی ایرانی تحت موارد مرتبط با نقض حقوق بشر، اعمال می‌کند. این اقدامات در مورد این ۱۲ شخصیت حقیقی و حقوقی توسط وزارت کشور و وزارت خزانه‌داری، حاوی این پیام در پشتیبانی از مردم ایران است که ما به حمایت از خواسته‌های آن‌ها برای برخورداری از یک حکومت شفاف و پاسخگو ادامه خواهیم داد و از جانب کسانی که از سوی این رژیم وادار به سکوت شده‌اند، سخن خواهیم گفت. فشار ما بر [رژیم] ایران برای این که با مردمش با تکریم و احترام رفتار کند، متوقف نخواهد شد.»

وزیر خارجه ایالات متحده روز چهارشنبه ۳۱ اردیبهشت ماه و در بیانیه‌ای افزود: «این شخصیت‌های حقیقی و حقوقی عبارتند از عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور فعلی دولت ایران. ما دلایلی در دست داریم که نشان می‌دهد وزیر کشور جمهوری اسلامی دستور سرکوب سفیدامضا به نیروهای انتظامی برای استفاده از ابزار مرگبار برای سرکوب معترضان صلح‌آمیز و ناظران داده است. هدف او و رژیم سرکوب اعتراض‌های صلح‌آمیز و نقض حقوق افراد برای تجمع و برخورداری از آزادی بیان با هر هزینه‌ای است. دستورهای او به کشته شدن خیلی از معترضان از جمله ۲۳ شخص که هنوز به سن قانونی نرسیده بودند، منتهی شد.»

مایک پمپئو گفت: «یکی از این قربانیان، سیدعلی موسوی است که فقط ۱۲ سال داشت و در راه بازگشت از مدرسه به خانه و توسط شلیک گلوله نیروهای انتظامی کشته شد. عبدالرضا رحمانی فضلی و خانواده او اجازه ورود به ایالات متحده را نخواهند داشت.»

وزیر خارجه آمریکا افزود: «ایران علاوه بر نقض حقوق بشر درون مرزهای کشور، سابقه‌ای طولانی در کشتار و تروریسم در دیگر کشورها دارد. علی فلاحیان دیگر شخصی است که تحریم شده که رئیس پیشین وزارت اطلاعات بود. در زمان تصدی او، چندین فقره ترور و حمله در سراسر جهان انجام شد که از آن جمله می‌توان به کشتن آلیسا فلاتو، دانشجوی ۲۰ ساله آمریکایی در باریکه غزه و در جریان بمبگذاری انتحاری، اشاره کند.»

مایک پمپئو گفت: «او همچنین در میان افراد مسئول در بمب‌گذاری مرکز یهودیان - آمیا - در آرژانتین است که در سال ۱۹۹۴ کشته شدن ۸۵ تن را در پی داشت. او و خانواده درجه‌ یک او اجازه ورود به ایالات متحده ندارند.»

وزیر خارجه آمریکا در این بیانیه ادامه داد: «در تلاش برای مخفی کردن شواهد آزار مردم توسط رژیم، ایران در نوامبر گذشته دسترسی به شبکه جهانی اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد و حدود ۸۰ میلیون ایرانی را برای یک هفته در تاریکی دیجیتال قرار داد و در همان زمان ماموران امنیتی بیش از ۱۵۰۰ تن را کشته و هزاران معترض دیگر را خودسرانه بازداشت کردند. رژیم ایران برای مدت‌ها دستیابی مردم به اینترنت را با محدودیت و سانسور همراه کرده و حق آزادی بیان و گردهمایی صلح‌آمیز را که دو حق جهانی بشری است را از آن‌ها گرفته است.»

مایک پمپئو در پایان این بیانیه گفت: «ما از تمامی شرکت‌های فناوری در ایالات متحده و جهان می‌خواهیم سهم خود را ایفا کرده و دسترسی مردم ایران به جریان آزاد اطلاعات را بهبود بخشند، و ما بار دیگر به مجوز عمومی دی۱ وزارت خزانه‌داری آمریکا، که استفاده مردم ایران از برخی خدمات مشخص ارتباط شخصی را تسهیل می‌کند، اشاره می‌کنیم.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG