لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۷

مایک پمپئو: ظریف یک تبلیغاتچی است و در مورد ماموریت سلیمانی دروغ می‌گوید؛ «آیت‌الله» دشمن اصلی فرهنگ ایرانی است


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در مورد اظهارات محمد جواد ظریف که گفته است قاسم سلیمانی برای ماموریتی دیپلماتیک به عراق رفته بود، گفت که ظریف یک تبلیغاتچی درجه یک است و این دروغ‌ها را می‌گوید.

وزیر خارجه ایالات متحده روز سه‌شنبه ۱۷ دی ماه در یک کنفرانس خبری گفت: « آیا کسی این جا هست که چنین چیزی را باور کند؟ کسی هست که باور کند این دیپلمات بزرگ، این مرد محترم و آداب‌دان، یعنی قاسم سلیمانی، برای انجام یک ماموریت صلح به بغداد رفته بود؟» آقای پمپئو که اظهارات کنایه‌آمیزش با خنده خبرنگاران روبه‌رو شده بود گفت که همین امر - یعنی خندیدن خبرنگاران - نشان می‌دهد که ادعای ظریف صحت ندارد.

آقای پمپئو افزود: «ظریف تبلیغات‌چی رژیم است و این دروغ‌ها را می‌گوید.» وی افزود حتی گفته‌اند که او مشغول مذاکره برای پیشبرد یک طرح صلح با عربستان سعودی بود، که البته صحت آن‌ ادعا هم رد شده است.

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به این پرسش که برخی نگرانی‌ها از حمله به مراکز فرهنگی ایران وجود دارد، به جلوگیری از برگزاری مراسم نوروز باستانی در آرامگاه کورش اشاره کرد و گفت این «آیت‌الله» است که دشمن فرهنگ ایرانی است و به جنبه‌های گوناگون آن آسیب رسانده است. وی افزود این که خانواده‌های کسانی که به دست قاسم سلیمانی کشته شده‌اند، حق سوگواری در ایران را ندارند، بی‌احترامی به فرهنگ پارسی است. وی تاکید کرد که تهدید اصلی برای فرهنگ ایرانی نه از سوی «ایالات متحده آمریکا» که از سوی رژیم حاکم بر ایران است.

مایک پمپئو در مورد ابعاد کارزار فشار حداکثری در مورد ایران گفت: «کارزار فشار حداکثری ما ابعاد مختلفی از جمله دیپلماتیک، اقتصادی، و نظامی دارد و از زمان خروج از توافق هسته‌ای، با جدیت آن را دنبال کرده‌ایم. ائتلاف‌های زیادی را - نه فقط با سه قدرت برتر اروپا، بلکه با تمامی کشورهای اروپا - در ورشو راه انداخته‌ایم و با ائتلاف تنگه هرمز ایران را منزوی کردیم.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین با تاکید بر ادامه یافتن تحریم‌ها گفت که در نتیجه فشار آمریکا، بودجه سال آینده ایران نمی‌تواند جوابگو باشد. وی همپچنین با اشاره به ابعاد امنیتی فشارهای آمریکا در منطقه و با متحدان آن، چند روز پیش دیدید که وقتی ایرانی‌های تصمیم بدی گرفته و یک آمریکایی را کشتند، ما به آن پاسخ دادیم.

مایک پمپئو افزود: «پرزیدنت ترامپ واضح گفته که ما هرگونه تهدیدی را جدی می‌گیریم. ما از تهدید و خطر آن با خبر هستیم؛ ولی اگر ایرانی‌ها تصمیم بد دیگری بگیرند، پرزیدنت آماده دادن پاسخی قاطع و صریح است. سیاست ما در مورد ایران برای حفظ امنیت آمریکا است و تصمیمی که در مورد سلیمانی گرفتیم جان خیلی‌ها را نجات داد.»

نسخه کامل این کنفرانس خبری را از فیسبوک صدای آمریکا با ترجمه همزمان ببینید:

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG