لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۴

مایک پمپئو: در تایلند با نمایندگان کره شمالی گفت‌و‌گو نمی‌کنم


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفت که نمی‌تواند در حاشیه اجلاس «اتحادیه کشورهای جنوب شرقی آسیا» موسوم به «آسه آن» در بانکوک با مقامات کره شمالی دیدار کند. این اجلاس ساعاتی پس از تازه ترین آزمایش موشکی کره شمالی برگزار می شود.

آقای پمپئو که به همراه دان پرامودوینای، همتای تایلندی‌ خود، در یک نشست خبری حاضر شده بود، به خبرنگاران گفت: «ما آماده ایم تا گفت‌و‌گوهای دیپلماتیک‌مان با [نمایندگان] کره شمالی را ادامه دهیم. متاسفانه به نظر می‌رسد من فرصت آن را ندارم که بتوانم این کار را زمانی که این‌جا در بانکوک هستم انجام دهم.»

وی افزود: «من نسبت به این که چنین ملاقاتی در آینده نزدیک برگزار خواهد شد، خوشبینم. ما مشتاقانه منتظر فرصتی هستیم تا به شکل رسمی و دیپلماتیک بار دیگر با آنها تماس برقرار کنیم.»

وزیر خارجه آمریکا پنج شنبه در کرسی میزبانی نشست «آمریکا و آسه آن» در بانکوک گفت بسیاری از همتایان او در باره امنیت، صلح و رفاه در منطقه هند و اقیانوس آرام نگاهی مشترک دارند.

پمپئو در سخنرانی خود در افتتاح این اجلاس گفت: «دیپلماسی آمریکا با آسه آن دهه ها به شکلی مداوم متاثر از اشتیاق ما برای مشارکتی مبتنی بر احترام به حاکمیت یکدیگر بوده است؛ تعهد مشترک ما به حاکمیت قانون، حقوق بشر و رشد اقتصادی پایدار.»

وزیر خارجه آمریکا یک سخنرانی هم درباره تعامل اقتصادی آمریکا در منطقه انجام خواهد داد.

پمپئو در راه تایلند درباره زمان از سر گرفته شدن مذاکرات با مقام های کره شمالی گفت: «کمی اقدام های مقدماتی باید انجام بگیرد. نمی خواهم تاریخی تعیین کنم، اما امیدوارم زودتر استیون بیگن نماینده ویژه با یک همتای جدید از کره شمالی دیدار کند.»

وزارت خارجه آمریکا تائید کرده است که استیون بیگن از جمله هیات اعزامی به بانکوک است.

در گذشته، مقام های آمریکا و کره شمالی از فرصت اجلاس امنیتی آسه آن برای گفتگوهای دوجانبه استفاده می کردند؛ اما کره شمالی گفته است دیپلمات ارشدش در اجلاس امسال شرکت نمی کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت در دیدار با همتای چینی خود طیفی از مسائل منطقه ای را به گفتگو می گذارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG