لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۶

آمریکا از تصمیم هنگ‌کنگ برای جلوگیری از برگزاری مراسم یادبود قربانیان کشتار تین‌آن‌من انتقاد کرد


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، در پیامی از اقدام هنگ‌کنگ در جلوگیری از برگزاری مراسم یادبود قربانیان کشتار میدان تین‌آن‌من چین انتقاد کرد. وزیر خارجه آمریکا همچنین قرار است در مراسمی با بازماندگان قربانیان این کشتار، دیدار کند.

مایک پمپئو روز سه‌شنبه ۱۳ خرداد در پیامی در توئیتر نوشت: «خیلی زود آغاز شد. برای نخستین بار در ۳۰ سال گذشته مقامات هنگ‌کنگ اجازه نمی‌دهند مراسم یادبود قربانیان تین‌آن‌من برگزار شود. بی‌تردید پکن قصد دارد هنگ‌کنگی‌ها را از حق اظهارنظر و انتخاب محروم کند تا آنها هم مثل ساکنان سرزمین اصلی [چین] شوند. عجب نظام دو سیستمی.»

وزیر خارجه ایالات متحده قرار است روز سه‌شنبه و در وزارت خارجه آمریکا با شماری از بازماندگان قربانیان کشتار میدان تین‌آن‌من دیدار کند.

روز چهارم ژوئن ۱۹۸۹، دولت حزب کمونیست چین تانک‌ها و سربازان خود را برای برهم زدن هفته‌ها اعتراض در میدان تین‌آن‌من، به آن محل فرستاد. این اقدام با مقاومت معترضان رو‌به‌رو شد و به درگیری‌های خونینی انجامید که در نتیجه آن شمار بسیار زیادی کشته و زخمی شدند. شمار کشته‌شدگان آن واقعه، که به کشتار میدان تین‌آن‌من معروف است، از چند صد نفر تا چند هزار نفر تخمین زده می‌شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG