لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۴

وزیر خارجه آمریکا هفته آینده راهی اوکراین می‌شود


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، هفته آینده از اوکراین بازدید خواهد کرد. این نخستین سفر مایک پمپئو به کشوری است که در کانون استیضاح پرزیدنت دونالد ترامپ قرار دارد.

وزارت خارجه آمریکا، در میانه دادگاه سنا برای رسیدگی به اتهامات استیضاح پرزیدنت ترامپ، روز جمعه اعلام کرد که مایک پمپئو در قالب سفری به پنج کشور در اروپا و آسیای مرکزی به کی‏یف خواهد رفت. این سفر از ماه نوامبر سال گذشته تا کنون دوبار به تعویق افتاده بود که آخرین مورد این تعویق پس از سال نو میلادی و همزمان با درگیری ها با ایران بود. وزیر خارجه آمریکا در این سفر همچنین به بریتانیا، بلاروس، قزاقستان، و ازبکستان خواهد رفت.

آقای پمپئو در اوکراین با ولودمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین، ملاقات خواهد کرد. تماس تلفنی زلنسکی با پرزیدنت ترامپ در ۲۵ ژوئیه، شکایت یک افشاگر در دولت آمریکا و در نهایت استیضاح پرزیدنت ترامپ را در پی داشت.

وزارت خارجه آمریکا می گوید آقای پمپئو در این سفر بار دیگر بر حمایت ایالات متحده از حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید خواهد کرد. اوکراین کماکان درگیر نبرد با جدایی‌طلبان مورد حمایت روسیه در شرق آن کشور است. وزیر خارجه آمریکا همچنین به جان‌‏باختگان این مناقشه که پس از انضمام شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ شدت گرفت ادای احترام خواهد کرد. یک مقام ارشد آمریکایی می‌گوید آقای پمپئو تاکید خواهد کرد که آمریکا هرگز انضمام کریمه به روسیه را به رسمیت نخواهد شناخت.

به گفته یک مقام ارشد، وزیر خارجه آمریکا تلاش های زلنسکی در مبارزه با فساد را به گفتگو می گذارد، اگر چه روشن نیست آیا مساله تمایل ترامپ به تحقیقات درباره هانتر بایدن و نقش او در یک شرکت انرژی اوکراینی به میان خواهد آمد یا نه.

آقای پمپئو همچنین با رهبران مذهبی، مدنی و بازرگانی اوکراین ملاقات خواهد کرد تا درباره حقوق بشر، سرمایه گذاری و اصلاحات اقتصادی و سیاسی گفتگو کند.

وزیر خارجه آمریکا ۳۱ ژانویه در لندن در ملاقات با بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، بر تمایل دولت ایالات متحده به یک توافق تجارت آزاد با آن کشور تاکید خواهد کرد.

حقوق بشر، استقلال انرژی، و اصلاحات اقتصادی در دستور کار سفر پمپئو به اروپا و آسیای مرکزی قرار دارد.

وزیر خارجه آمریکا، در مینسک، از تعهد آمریکا به بهبود روابط با بلاروس خبر خواهد داد. روابط بلاروس با مسکو پس از انضمام کریمه به روسیه مخدوش شده است. بلاروس نگران است دچار همان سرنوشت شود.

آمریکا و بلاروس، سپتامبر گذشته پس از یازده سال با ارتقاء روابط دیپلماتیک‌شان به سطح سفیر موافقت کردند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG