لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۴۱

مایک پمپئو راهی اروپا، آفریقا و خاورمیانه می‌شود؛ حضور در عربستان و عمان


بخش انگلیسی صدای آمریکا - مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در راه سفر به «کنفرانس امنیتی مونیخ»، و از آن جا به سنگال، آنگولا، اتیوپی، عربستان سعودی، و عمان است. روابط امنیتی، اقتصادی، و ارزش های مشترک موضوعاتی هستند که احتمالا در همه این سفرها مطرح خواهد شد.

مایک پمپئو و رهبران سراسر جهان در «کنفرانس امنیتی مونیخ» احتمالا درباره ویروس کرونا، تلاش ها در راستای پایان دادن به خشونت در افغانستان، اوضاع امنیتی در عراق و تهدید ناشی از ایران گفتگو خواهند کرد.

سفر مایک پمپئو به جنوب صحرای آفریقا نخستین سفر او به آن منطقه در مقام وزیر خارجه آمریکا است. اولین توقف پمپئو در سنگال خواهد بود. یک مقام ارشد وزارت خارجه آمریکا می گوید ایالات متحده با سنگال ۶۰ سال روابط و ارزش های مشترک دموکراتیک دارد.

به گفته این دیپلمات ارشد آمریکا، سنگال به جای بی ثباتی ثبات صادر می کند، جامعه ای بسیار روادار دارد، و به اشکال مختلف برای تمام قاره آفریقا یک الگو است. آقای پمپئو قصد دارد با مکی سال، رئیس جمهوری سنگال، ملاقات کند.

«فرماندهی نظامی آمریکا در آفریقا» می گوید در حال حاضر حدود ۶ هزار پرسنل نظامی آمریکا در آفریقا مستقر هستند، اما این شمار ممکن است در نتیجه بازبینی پنتاگون کاهش یابد. رئیس جمهوری سنگال گفته است کاستن از نیروهای آمریکا یک اشتباه است و باعث سوء تفاهم در آفریقا خواهد شد.

آنگولا توقف دوم وزیر خارجه آمریکا در سفر به آفریقا خواهد بود. وزارت خارجه آمریکا اصلاحات اقتصادی و سیاسی، تلاش های ضد فساد و رهبری قوی منطقه ای ژوائو لورنسو، رئیس جمهوری آنگولا، را ستوده است.

آقای پمپئو سپس راهی آدیس آبابا می شود تا با آبی احمد، نخست وزیر اتیوپی، و سهله ورک زوِده، رئیس جمهوری آن کشور، دیدار و درباره تلاش های مشترک در جهت ترویج امنیت منطقه ای و حمایت از اصلاحات سیاسی و اقتصادی تاریخی اتیوپی گفتگو کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با موسی فکی محمد، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا، دیدار و سخنرانی ایراد خواهد کرد.

رقابت ایالات متحده با چین از موضوع های مورد بحث خواهد بود. مقام های وزارت خارجه ایالات متحده مزایای تجارت با شرکت های آمریکایی را که در ایجاد کار برای جمعیت جوان رو به رشد آفریقا بهتر خواهند بود برجسته می کنند.

توانمندسازی زنان و برچیدن موانع سد راه برابری در کانون تمام این سفرها خواهد بود.

مایک پمپئو از آدیس آبابا راهی عربستان سعودی می شود و با رهبران آن کشور روابط دوجانبه و مسائل منطقه ای شامل نفوذ ایران در منطقه، تشدید تنش در یمن و حقوق بشر در عربستان سعودی را به بحث خواهد گذاشت.

آقای پمپئو در آخرین توقف خود در مسقط در عمان درگذشت سلطان قابوس را تسلیت خواهد گفت و با هیثم بن طارق، سلطان جدید، ملاقات می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG