لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۴۹

کنفرانس خبری وزیر خارجه آمریکا؛ اشاره دوباره مایک پمپئو به جمهوری اسلامی ایران


مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری بار دیگر به جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد. آقای پمپئو گفت که ایالات متحده در تلاش است جلوی «معاملات کثیف» ایران در منطقه را بگیرد.

وزیر خارجه آمریکا روز سه شنبه ۲۹ آبان به تحریم جدید خزانه داری آمریکا علیه ۹ فرد و شرکت مرتبط با ایران اشاره کرد و گفت: «ایالات متحده امروز شبکه بین المللی متعلق به رژیم ایران و روسیه را که از طریق آن با انتقال میلیونها بشکه نفت خام به رژیم اسد برای فروش و انتقال پول آن به سپاه قدس سپاه پاسداران را تحریم کرد. سپاه قدس با این پول سازمانهای تروریستی مانند حزب الله لبنان، و حماس را تامین مالی می کند.»

وی افزود: «ایالات متحده در چارچوب تلاش شبانه روزی اش جلوی اینگونه معاملات کثیف را خواهد گرفت. ایران مجال آنرا نخواهد یافت که با سوء استفاده از شبکه مالی جهانی گروههای تروریستی خود را تامین مالی کرده و به تفرقه مذهبی در راستای بی ثبات کردن منطقه اقدام کند.»

پوشش این کنفرانس خبری را در فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

پمپئو همچنین گفت آمریکا نمی گذارد ایران برای بی ثبات کردن منطقه، از نظام مالی جهانی سوء استفاده کند.

وزارت خزانه داری آمریکا روز سه شنبه، با تحریم ۹ فرد و نهاد در یک شبکه بین المللی، با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که رژیم ایران در این شبکه از طریق همکاری با شرکت های روسی، میلیون‌ها بشکه نفت در اختیار رژیم بشار اسد رئیس دولت حاکم بر دمشق قرار می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگری از این نشست خبری به آمریکایی های بازداشتی در ایران اشاره کرد و گفت: ایالات متحده برای بازگرداندن اتباع خود که به ناحق در ایران بازداشت شده اند، همه روزه کار می کند.

او در پاسخ به سوال یک خبرنگار، با نام بردن از باب لوینسون، شهروند آمریکایی که آخرین در جزیره کیش دیده شد، گفت ایالات متحده برای بازگرداندن همه آمریکایی های بازداشت شده در ایران و در نقاط دیگر تلاش می کند و در این مسیر با کسانی که حاضر به کمک هستند، همکاری می کند.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با اشاره به بیانیه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در مورد حفظ روابط با ریاض، گفت ایالات متحده در خاورمیانه منافعی دارد و این منافع با امنیت آمریکاییان که به آنجا می روند، رابطه مستقیم دارد. پمپئو گفت آمریکا در مورد قتل خاشقجی، ۱۷ نفر در عربستان را تحریم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG