لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۴

مایک پمپئو: توافق بین مکزیک و آمریکا پیروزی بزرگی برای ایالات متحده بود


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، روز دوشنبه ۲۰ خرداد در جریان یک کنفرانس خبری در وزارت خارجه ایالات متحده، توافق بین مکزیک و آمریکا که هفته گذشته به دست آمد را پیروزی بزرگی برای مردم آمریکا و حرکتی برای کاهش حرکت مهاجران غیرقانونی، در راستای وعده های پرزیدنت ترامپ به مردم آمریکا برشمرد.

مایک پمپئو گفت: «کسانی که با هدف درخواست پناهندگی از مرزهای جنوبی ایالات متحده عبور کنند [و به ایالات متحده بیایند] به سرعت به مکزیک بازگردانده خواهند شد و می توانند تا تکمیل روند بررسی درخواست پناهندگی شان در آن جا منتظر بمانند.»

وزیر خارجه آمریکا همچنین با اشاره به تعهد دولت مکزیک برای اعزام شش هزار نیروی مرزبانی به مرزهای جنوبی آن کشور، عملکرد دولت مکزیک را مسئولانه خواند و گفت که آمریکا برای اطمینان یافتن از موفقیت آمیز بودن این تلاش ها، با مکزیک همکاری تنگاتنگی خواهد داشت. وی افزود که میزان پیشرفت کار هر روز بررسی می شود.

آقای پمپئو با ستایش از تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی بر اعلام وضع تعرفه پنج درصدی بر کالاهای وارداتی از مکزیک در صورتی که مکزیک برای مقابله با معضل ورود مهاجران غیرقانونی از آن کشور به ایالات متحده اقدامی نکند، همکاری چشمگیر مکزیک در این زمینه را نتیجه مستقیم این هشدار پرزیدنت ترامپ دانست.

وزیر خارجه ایالات متحده همکاری آمریکا با مکزیک را «بسیار نزدیک و دقیق» توصیف کرد و گفت که دو کشور در پی همکاری‌های دو طرفه در عرصه های دیگر هستند.

آقای پمپئو گفت که کار بین آمریکا و مکزیک از قبل شروع شده است. او با اشاره به تعیین مدت زمان ۹۰ روزه برای این برنامه، ابراز امیدواری کرد که این اقدامات زودتر به نتیجه برسد. وی گفت: «ما با کشورهای آمریکای مرکزی هم همکاری خواهیم داشت ... و انتظار ما از این کشورها بالا است. ما تیم‌هایی داریم که این هفته در آن جا تلاش خواهند کرد تا با آن کشورها هم به توافق هایی دست یابیم.»

وزیر خارجه آمریکا افزود که همه این کشورها وظیفه دارند در موضوع مهاجران غیرقانونی در کشور خود عمل کنند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG