لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۵

مایک پمپئو در عربستان: برنامه مقابله با تهدید رژیم ایران را با همکاری متحدان‌مان دنبال می‌کنیم


مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، در عربستان سعودی گفت که ایالات متحده با همکاری متحدانش به مقابله با تهدید جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد.

وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه یکم اسفند و همراه با جان ابی‌زید، سفیر ایالات متحده در پادشاهی عربستان سعودی، به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ داد. او گفت: «شاهد هستید که ما، بر اساس استراتژی امنیت ملی که پرزیدنت ترامپ مشخص کرده است، مشغول کار برای [مقابله با] تهدید از سوی جمهوری اسلامی ایران هستیم و [این تهدید] واقعی است.»

مایک پمپئو که ساعاتی پیش از آن، از پایگاه هوایی آمریکا در عربستان دیدار کرده بود، گفت: «شما می توانید از همین جایی که الان هستیم ... کارهای خوبی را که زنان و مردان جوان نظامی‌مان برای حفظ صلح، حفظ بازدارندگی، و همکاری با شرکای‌مان انجام می‌دهند تا ما را به جایی برسانند که من، به عنوان وزیر خارجه، بتوانم نتیجه دیپلماتیک مورد نظر پرزیدنت [ترامپ] را به دست آورم، مشاهده کنید.»

جان ابی‌زید، سفیر آمریکا در عربستان، نیز گفت: «پادشاهی [عربستان سعودی] کار شاخصی در زمینه سرکوب اسلامگرایی افراطی سنی درون این کشور انجام داده است و آنها برای ما یک شریک و همکار عالی بوده اند و آنها به این کار ادامه خواهند داد. اکنون، اقدام بعدی که باید زمانی - امیدوارم به زودی - انجام شود، عقب راندن افراط‌گرایی اسلامی شیعه به رهبری نیروی قدس سپاه پاسداران ایران است.»

وزیر خارجه آمریکا در پاسخ به پرسشی در مورد این که کشتن قاسم سلیمانی چه تاثیری بر گفت‌وگوهایتان در عربستان داشته، گفت: «چند تاثیر داشت. یکی این که نشان‌دهنده قاطعیت نه فقط ایالات متحده، بلکه تمامی نیروهایی بود که در حال مقابله با جمهوری اسلامی ایران هستند.»

مایک پمپئو افزود: «سلیمانی به شکل فعال در حال برنامه‌ریزی برای کشتن آمریکایی‌ها بود و پیشتر نیز آمریکایی‌ها را کشته بود. این یک حمله استراتژیک مهم بود که انجام شد. من فکر می‌کنم که شما می‌توانید ببینید که موجب شد ایرانی‌ها عمیقا درک کنند که بازدارندگی ما واقعی است.»

وزیر خارجه ایالات متحده در مورد اطلاعاتی که نشان می‌دهد حمله به عربستان از سوی ایران صورت گرفته است، گفت که اطلاعات و داده‌های مربوط به حمله موشکی به تاسیسات نفتی عربستان نشان می‌دهد که کار ایران بوده است و در آن هیچ تردیدی نیست.

سفیر آمریکا در عربستان هم افزود: «تمامی موشک‌هایی که در یمن توسط حوثی‌ها استفاده و پرتاب می‌شوند، از سوی ایرانی‌ها تامین شده است. این خیلی واضح است. ما به تازگی دو لنج که پر از تجهیزات ساخت ایران بودند - تجهیزاتی که توسط حوثی‌ها برای حمله به سعودی استفاده می‌شوند - را در آن جا کشف و ضبط کردیم.»

وی افزود: «برای ما خیلی مهم است که بدانیم نیروی متجاوز در منطقه کیست، و هیچ تردیدی وجود ندارد که [متجاوز] ایرانی‌ها هستند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG