لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۰۲

نمایشگاه «پمپی»، شهری که زیر خاکسترهای آتشفشان مدفون شد


نمایشگاه «پمپی»، شهری که زیر خاکسترهای آتشفشان مدفون شد
نمایشگاه «پمپی»، شهری که زیر خاکسترهای آتشفشان مدفون شد

شهر پمپی در جنوب ایتالیا در سال ٧٩ میلادی در زیر خاکسترهای آتشفشان مدفون شد. نزدیک به١٧٠٠ سال پس از وقوع این حادثه، برای نخستین بار باقی مانده های این شهر توسط باستان شناسان پیدا شد. اخیرا موزه ای در پاریس، در تلاشی برای شبیه سازی این شهر، زندگی ٢٠٠٠ سال پیش را با زندگی امروز مقایسه میکند.

نمایشگاه «پمپی، روش زندگی»، فضای شهرباستانی پمپی ایتالیا را پیش از وقوع آتشفشانی که این شهر و ساکنان آن را در خود فروکشید بازسازی کرده است تا شباهت های بین زندگی مردم این شهرکهن و دنیای امروز را به دیدار کنندگان نشان دهد.

در این نمایشگاه به جای تمرکز بر آتشفشانی که شهر را زیر توده ای از مواد مذاب و بارانی از خاکسترمدفون کرد، بر زندگی روزمره پیش از این حادثه تاکید می شود.

مدیر هنری موزه «میلول» پاریس، پاتریشیا نیتتی، می گوید هدف نشان دادن شباهت های میان زندگی انسان ها در سال ٧٩ میلادی با زندگی مردمان امروز است:«"خانه ها و کاخ های مجلل مربوط به دوره رنسانس در قرن هجدهم، بدون شک بسیار زیبا هستند. اما با روش زندگی امروز دیگر کسی قادر به زندگی در آنها نیست. بر عکس، خانه های پمپی، هرچند به مراتب قدیمی ترند اما با زندگی امروزی سازگار هستند. خانه هایی که همگی مجهز به سیستم گرمای مرکزی ، لوله کشی آب و فاضلاب بودند. این به زندگی ما شباهت زیادی دارد.»

از نقاشی های آبرنگ روی دیوار های گچی و موزائیک گرفته تا وسایل مورد استفاده در زندگی روزانه ، مانند تابه، پارچ آب و قالب کیک پزی در این نمایشگاه به چشم میخورد. برای نیتتی شهر پمپی در همسایگی ناپل، بیشتر نشان از زندگی دارد تا مرگ:«ما در این شبیه سازی تلاش کرده ایم که نه خانه های مجلل و قصرهای با شکوه، بلکه خانه های مردم عادی دو هزار سال پیش از این را به نمایش بگذاریم.»

پاتریشیا نیتتی پیش از مدیریت این موزه چندین سال را به مطالعه در مورد بقایای شهر پمپی اختصاص داده بود . از بیشتر شهر هایی که بر اثر حوادث طبیعی از بین رفته اند، چیزی بر جای نمانده است، اما به نظر میرسد که در پمپی، زندگی در یک لحظه کوتاه متوقف شده است:«از آنجایی که ساکنان پمپی بر اثر خفگی از گازهای مسموم ناشی از انفجار کوه آتشفشان جان خود را از دست داده اند ،انگار که زندگی به طور ناگهانی از حرکت باز ایستاده است. باقیمانده های شهر پس از حفاری، زندگی در یک شهر را با تمام ویژگی های آن نشان میدهد. طرف ظهر بوده که حادثه آتشفشان رخ داده و مردم در آن موقع در حال انجام کارهای روزانه خود خفه شده اند. دو هزار سال بعد، ما شهر را همانطور که بود زیر خاکستر پیدا کردیم.»

این نخستین بار است که موزه ای در فرانسه، نه تنها وسایل مربوط یه یک زمان، بلکه روش زندگی یک دوره از بشریت را نشان میدهد. این موزه از روزچهارشنبه بیست و یکم سپتامبر تا دوازدهم فوریه برای تماشای عموم گشوده خواهد بود.

XS
SM
MD
LG