لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۴۰

ارتباط ابتلا به نارسایی های قلبی با آلودگی هوا


پژوهشگران و پزشکان می گویند تنفس هوای آلوده، با انواع نارسایی های قلبی ارتباطی نزدیک دارد.

پزشکان آمریکایی به مردم، به ویژه به سالمندان و افراد مبتلا به نارسایی های قلبی توصیه کرده اند که هشدارهای رسمی نسبت به اجتناب از قرار گرفتن در هوای آلوده را جدی تلقی کنند.

« انجمن قلب آمریکا» روز سه شنبه توصیه های جدید خود را در بیانیه ای منتشر و اعلام کرد شواهد ارتباط بین علت و معلول برای ابتلا به بیماری های قلب و عروق، به کیفیت هوا و ذرات ناشی از صنایعی که از سوخت های فسیلی استفاده می کنند، خودروهای موتوری و ژنراتورهای برق بستگی دارند.

دکتر رابرت بروک، پزشک متخصص قلب و عروق در دانشگاه میشیگان می گوید: « به نظر می رسد قرار گرفتن در معرض ذرات و غبار آلودگی هوا، به مدت چند ساعت تا چند روز می تواند مستقیماً خطر تشدید نارسایی قلبی و یا سکته در افراد مساعد و یا حتی افرادی که سال های طولانی سلامت بوده اند را افزایش دهد.»

وی در بیانیه خود تاکید کرده است: «افراد می توانند زمانی را که در خارج از منزل و یا در ترافیک کاهش دهند تا کمتر درمعرض این ذرات آلوده هوا قرار گیرند، زیرا آلودگی هوا یکی از عوامل اصلی ابتلای به بیماری های قلبی است.»

توصیه های «انجمن قلب آمریکا»، براساس نتایج پژوهش یک گروه کارشناسی ارائه شده اند که تحقیقات شش سال گذشته در این مورد را ارزیابی کرده اند.

این محققان تاکید کرده اند شواهد فزاینده ای وجود دارند که قرار گرفتن در معرض ذرات هوای آلوده که اندازه ای کمتر از دو و پنج میکرومتر دارند، طی چند سال به ابتلا به بیماری قلبی منتهی خواهد شد و باید به عنوان یک عامل افزایش ریسک ابتلا به بیماری قلبی در نظر گرفته شود.

ارتباط بین زمان قرار گرفتن در معرض ذرات آلوده هوا (از چند ساعت تا چند هفته)، خطر ابتلا به نارسایی های قلبی همچون سکته، حمله قلبی، ایست قلبی، بی نظمی در ضربان قلب به ویژه در افراد مبتلا به دیابت و جمعیت آسیب پذیر، از جمله یافته های گروه کارشناسی این انجمن بوده است.

XS
SM
MD
LG