لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ایران ۰۵:۴۲

مهدی محموديان، کيوان صميمی، بهاره هدايت، علی مليحی و ميلاد اسدی کماکان در زندان هستند


مهدی محموديان، کيوان صميمی، بهاره هدايت، علی مليحی و ميلاد اسدی کماکان در زندان هستند

*مهدی محموديان، روز دوشنبه ۳۰ اُم فروردين ماه، از زندان اوين به بيمارستان امام خمينی منتقل شده و شاهدان عينی می گويند که او را با دستبند و پابند ديده اند. مهدی محموديان روزنامه نگاری است که نقش مهمی در افشای حوادث بازداشتگاه کهريزک داشته است. اين عضو کميته اطلاع رسانی جبهه مشارکت، اولين کسی بود که دو سال پيش، درباره روش های غيرانسانی و غيرقانونی اعمال شده در آن بازداشتگاه، اطلاع رسانی کرد. آقای محموديان پس از انتخابات رياست جمهوری، بارها درباره کشته شدن مردم در خيابانها، و دفن های شبانه و غيرقانونی کشته شدگان، با رسانه های مختلف گفتگو کرده بود. طبق معاينه پزشکانِ بيمارستان امام خمينی، هر دو ريه اين روزنامه نگار شديداً عفونت کرده که اين مسئله پزشکان را بسيار نگران کرده است. بعد از انتشار اين اخبار، مادر مهدی محمديان در نامه ای سرگشاده به دادستان تهران، وی را مسئول مستقيم صدمات وارد شده به فرزندش دانست.

*کيوان صميمی روزنامه نگار و فعال حقوق بشر برای گذراندن محکوميت خود به زندان بازگشت. آقای صميمی به اتهام تشويش اذهان عمومی و اقدام عليه امنيت کشور، از طريق تجمع و تبانی، به شش سال زندان و محروميت مادام العمر از فعاليت های سياسی و اجتماعی، محکوم شده است.

*وکيل بهاره هدايت در گفتگو با ايلنا خبر داد که دادگاه موکلش روز ۱۵ ارديبهشت برگزار می شود. از جمله اتهامات تفهيم شده به بهاره هدايت عضويت در طيف علامه، مصاحبه با رسانه های داخلی و خارجی، توهين به مقام رهبری و رييس جمهوری و تبليغ عليه نظام است.

*پرونده علی مليحی عضو شورای سياستگزاری سازمان دانش آموختگان ايران به دادگاه انقلاب اسلامی تهران ارجاع شده است و دادگاهِ ميلاد اسدی ديگر فعال دانشجويی به دليل عدم حضور قاضی برگزار نشد. اين عضو شورای مرکزیِ دفتر تحکيم وحدت نزديک به پنج ماه است که در بازداشت موقت به سر می برد.

*در همين حال به گزارش برخی از سايتهای خبری شماری از زندانيان سياسیِ اوين، در نامه ای از شکنجه های جسمی، جنسی و روحی در هنگام بازداشت خود نوشته اند. اين نامه خطاب به مراجع تقليد شيعيان، آيات عظام صانعی، بيات، دستغيب، سبحانی، اردبيلی، مکارم شيرازی، صافی گلپايگانی و شبيری زنجانی، نوشته شده است.

XS
SM
MD
LG