لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۳

رییس جمهوری لهستان و ده ها نفر از مقامات ارشد در سقوط هواپیما کشته شدند


لخ کاچینسکی، رئیس جمهوری لهستان و بسیاری از دیگر مقامات ارشد این کشور در سقوط هواپیمای ریاست جمهوری در روسیه کشته شدند.

مقامات روسیه می گوید هواپیما روز شنبه در حالی که در میان مه غلیظ به فرودگاه شهر اسمولنسک، در غرب روسیه نزدیک می شد، روی درخت ها سقوط کرد و آتش گرفت. مقامات می گویند تمام ۹۶ سرنشین هواپیما کشته شدند.

هشتاد و هشت نفر آنها بخشی از یک هیأت بلند پایه دولت لهستان متشکل از رهبران ارشد کشوری و لشکری بودند. مقامات لهستان تأیید کردند که رئیس جمهوری و همسرش، ماریا، در هواپیما بودند. مسافران دیگر رئیس ستاد ارتش، معاون وزارت امور خارجه، رئیس بانک مرکزی و چندین قانون گزار لهستان را شامل می شدند.

دانلد توسک نخست وزیر لهستان، سقوط هواپیما را «اندوهبار» نامید. او در یک کنفرانس خبری گفت دولت سوگواری ملی اعلام کرده است و روز یکشنبه به احترام قربانیان، دو دقیقه سکوت در سراسر کشور برقرار خواهد شد.

صدها سوگوار برای ادای احترام به رهبران از دست رفته خود در برابر کاخ ریاست جمهوری جمع شد ه اند.

هیأت لهستانی برای شرکت در مراسم هفتادمین سال کشته شدن ۲۲ هزار لهستانی توسط نیروهای شوروی در شهر کاتین، در نزدیکی اسمولنسک به روسیه می رفتند.

نخست وزیر لهستان گفت در باره سقوط هواپیما تحقیق خواهد شد. او گفت هم اینک دادستان های لهستان در اسمولنسک هستند و او نیز بی درنگ رهسپار آنجا خواهد شد.

دولت لهستان روز شنبه جلسه فوق العاده ای تشکیل داد و نخست وزیر گفت جلسه دیگری در بعد ازظهر تشکیل می شود.

بر اساس قانون اساسی لهستان، رئیس پارلمان وظایف ریاست جمهوری را بر عهده می گیرد. یک سخنگوی دولت گفت انتخابات ریاست جمهوری زودتر از موعد مقرر برگزار خواهد شد. قانون اساسی ایجاب می کند که تاریخ انتخابات ظرف دو هفته اعلام شود.

ویدئوی صحنه سقوط قطعات در هم شکسته هواپیمای توپولوف ساخت روسیه را در یک منطقه جنگلی در حالی که بخشی از آن در شعله های آتش می سوزد، نشان می داد.

XS
SM
MD
LG