لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ایران ۰۱:۵۹

نيروهای نظامی آمريکا در مرکز ولايت هلمند سرگرم آموزش تيراندازی به پليس افغانستان هستند


نيروهای نظامی آمريکا روز دوشنبه در شهر لشگرگاه مرکز ولايت هلمند سرگرم آموزش تيراندازی به پليس افغانستان بودند.

يکی از مسائل اصلی استراتژی پرزيدنت باراک اوباما رييس جمهوری آمريکا در مورد افغانستان آموزش نيروهای امنيتی آن کشور است تا آنها بتوانند زمينه و تسهيلات لازم را برای خروج احتمالی نيروهای ناتو از آن کشور فراهم سازند.

رييس جمهوری آمريکا می گويد خروج نيروهای نظامی آمريکا از افغانستان ممکن است از اواسط سال آينده آغاز شود. اين امر بسياری از رهبران سياسی و نظامی افغانستان را از بيم پيامدهای حاصل از ترک نيروهای نظامی ناتو، سخت نگران کرده است.

جِرِمی اِليس يکی از آموزشگران نظامی آمريکا ميگويد هدف ما از آموزش تيراندازی آن است که نيروهای امنيتی افغانستان بتوانند دشمن را نابود کنند و کليۀ عملياتِ مأموريت های امنيتی را مستقلاً، بمورد اجرا بگذارند.

عبدالساتر نوذری، فرمانده عمليات اضطراری در شهر لشگرگاه ميگويد که در آن منطقه تعداد زيادی از شورشیان طالبان و افراد قاچاقچی وجود دارند که مرتباً به مراکز بازرسی، حمله ميکنند. اما وی می افزايد که آنها موفق شده اند به کمک تاکتيک هايی که در دوره های آموزشی آموخته اند، حملات دشمن را خنثی و آنها را شکست دهند.

موفقيت آموزش های نظامی آمريکا در افغانستان عمدتاً بستگی به آن دارد که بتواند يک نيروی امنيتی مقتدر و وفادار تربيت کند. اما با توجه به حقوق ناکافی و خطرات احتمالی در جنوب افغانستان، انجام اين مأموريت بسيار دشوار بنظر ميرسد، به ويژه آنکه بسياری از کارآموزان حاضر به ادامۀ آموزش نشده و آموزشگاه را ترک می کنند.

پرزيدنت اوباما در ماه دسامبر سال گذشته اعلام کرد که ۳۰ هزار نفر ديگر نيز بر تعداد نيروهای نظامی آمريکا در افغانستان خواهد افزود تا با موفقيت به جنگ ۸ ساله در آن کشور، خاتمه دهند. علاوه بر نيروهای جنگنده، آمريکا قرار است هزاران نفر آموزشگر نظامی، از جمله معلمان خلبانی نيز، به افغانستان اعزام کند.

XS
SM
MD
LG