لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۵۸

دو شبکه جرايم سايبری به دام پليس بين المللی افتادند


سازمان های پلیس در ایالات متحده و در سراسر جهان دو شبکه جرايم کامپیوتری را که به گفته مسئولان بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از هزاران نفر به سرقت برده اند، مختل کردند. دولت آمریکا همچنین يک تابعه روسيه را متهم به ابتکار و هدايت یک رشته حملات کامپیوتری کرد.

معاون دادستان ایالات متحده، ژنرال جیمز کول، می گوید، یکی از برنامه های طراحی شده «گيم اوور زئوس» (Gameover Zeus) نامیده می شد و قربانیان آن در سراسر جهان یافت می شوند، که اغلب از جمله کسب و کارهای کوچک و متوسط هستند.

کول گفت، «گيم اوور زئوس پيچيده ترين و مخرب ترين نوع بات نتی است که ما تاکنون با آن برخورد کرده ايم.» بات نت به شبکه ای از کامپيوترها گفته می شود که پس از آلوده شدن با سازنده و مبتکر گيم اوور در ارتباط قرار می گيرند.

برنامه گيم اوور زئوس از بدافزاری استفاده می کند که می توانداسم رمز حساب بانکی مردم را بدست آورده و سارقان را قادر سازد به حساب بانکی آنها دستبرد بزنند.

برنامه ديگری به نام کريپتولاکر (Cryptolocker ) از يک نوع ويروس کامپيوتری برای به رمز درآوردن محتويات کامپيوتر شخصی قربانی استفاده می کند. اين به معنای آن است که صاحب کامپيوتر پس از حمله کريپتولاکر ديگر نمی تواند به عکس های خانوادگی، سوابق مالياتی، ايميل ها، و ساير پرونده و پوشه های مهم خود دسترسی داشته باشد.

کلاهبرداران اینترنتی خواستار باج، اغلب در قالب صدها دلار پول سايبری Bitcoin برای باز کردن کامپیوتر شده بودند. بگفته مقامات، کريپتولاکر صدها هزار کامپیوتر را آلوده کرده و ده ها میلیون دلار باج گرفته است.

لسلی کالدول، یکی از مقام های ارشد وزارت دادگستری آمريکا، در اين باره گفت، ماموران اجرای قانون جلوی این نوع جرايم را برای مدت کوتاهی می توانند بگيرند.
کالدول گفت، «ما کاملا انتظار داريم سروکله اين قبيل برنامه های کامپيوتری دوباره پيدا شود، و همچنانکه تبهکاران به دنبال قربانيان جديد می روند اين برنامه ها نيز تکويون پيدا کرده و موثر تر شوند.»

مقامات وزارت دادگستری ایالات متحده آمریکا اوگنی بوگاچف، يک شهرند روسی، را رسما متهم کرده و به اتهام هک کامپیوتر، توطئه، تقلب، و پول شویی تحت تعقیب قرار داده اند اما وی هنوز دستگير نشده است.

شرکت های کامپيوتری خصوصی از سراسر جهان با مقامات کشورهايی از جمله استرالیا، نیوزیلند، هلند، بریتانیا، کانادا، فرانسه، ایتالیا، آلمان، لوکزامبورگ و اوکراین در تحقيقات پيرامون اين دو رشته فعاليت های خلاف قانون همکاری داشتند.
XS
SM
MD
LG