لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

حمله نیروهای حکومتی به بازنشستگان در سومین روز تجمع مقابل سازمان برنامه و بودجه


تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران، سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳
تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران، سه‌شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۳

سومین روز تجمع گسترده بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران، در جو امنیتی و حضور گسترده شمار زیادی از ماموران حکومتی جمهوری اسلامی برگزار شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران روز چهارشنبه ۲۴ خرداد با اشاره به این‌که بازنشستگان «در محاصره‌ نیروهای سرکوب نسبت به بی‌توجهی مسئولان حکومتی به مطالبات» خود تجمع کرده‌اند، نوشت که با این وجود ده‌ها بازنشسته‌ معترض بار دیگر به مقابل سازمان برنامه و بودجه رفتند تا حقوق خودشان را مطالبه کنند.

بر اساس این گزارش، «هم‌سان‌سازی حقوق‌ها، افزایش حقوق متناسب با نرخ تورم و درمان رایگان» اصلی‌ترین مطالبات بازنشستگان معترض در دو سال و نیم اخبر بوده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با تاکید بر حق تجمع و تحصن، «خشونت و سرکوب معلمان بازنشسته» را محکوم کرد.

در گزارش شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران گفته نشد که آیا در حمله یگان ویژه جمهوری اسلامی به بازنشستگان، بازداشت یا بازداشت‌هایی انجام شده است یا خیر.

همچنین شورای بازنشستگان ایران با انتشار عکس‌هایی از حضور «یگان ویژه» در تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه به نقل از تجمع‌کنندگان، از «یورش گارد ویژه» به «تجمع بزرگ و اعتراضی بازنشستگان سال ۱۴۰۰» خبر داد و آن را «گوشه‌ای از بی‌حرمتی‌ها به بازنشستگان» نامید.

این تشکل صنفی تاکید کرد که «یورش یگان ویژه» با «سوت زدن‌های ممتد و فریادهای خشمگینانه در بلندگو، و جو روانی و ارعاب به وجود آوردن» پاسخ مطالبه‌گران نیست و افزود: «بازنشستگان حق پایمال شده خود را مطالبه می‌کنند و پاسخ عملی می‌خواهند، نه وعده وعید پوشالی و یا ارعاب و خشونت‌تان را.‌»

شورای بازنشستگان ایران با حمایت از تجمع اعتراضی بازنشستگان به عنوان حقی مسلم، هر نوع تعرض و خشونت علیه بازنشستگان را محکوم کرد.

اتحاد بازنشستگان هم در کانال تلگرامی خود در مورد تجمع بازنشستگان نوشت: «تجمع بازنشستگان فرهنگی در مقابل سازمان برنامه و بودجه با هجوم خشونت‌آمیز نیروی انتظامی و امنیتی و لباس شخصی‌ها مواجه شد.»

این تشکل صنفی با اشاره به حمله این نیروها به بازنشستگان در روز سه‌شنبه تاکید کرد: «زمانی که پلیس با خشونت وارد عمل می‌شود، به این معناست که حق خود را مطالبه نکنید و بگذارید مسئولان آن را غارت کنند.»

بر اساس برخی گزارش‌ها، حمله نیروهای موسوم به یگان ویژه به تجمع روز سه‌شنبه بازنشستگان در تهران، دست‌کم هفت از آنان بازداشت شدند که در پی اعتراض تجمع‌کنندگان آزاد شدند.

در این حال، خبر تجمع بازنشستگان در رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی بازتاب نیافته است.

هیئت نظارت بر مطبوعات جمهوری اسلامی هفته گذشته در یک دستورالعمل اعلام کرده بود که انتشار محتوای به توصیف این نهاد حکومتی در مورد تشویق به «تحریم یا کاهش مشارکت در انتخابات ریاست‌جمهوری دوره چهاردهم، تجمع اعتراضی بدون مجوز، و همچنین اعتصاب و تحصن، مصداق محتوای مجرمانه» هستند.

XS
SM
MD
LG